Nad európskym automobilovým priemyslom sa zaťahujú tmavé mraky. Viacerým popredným výrobcom hrozí nútené pozastavenie výrobných liniek, pričom dôvody neležia len v následkoch uplynulých kríz. V nejednom prípade majú chýbať kľúčové diely, píše Denník E.
Automobilky si prešli krízou v čase pandémie koronavírusu, ktorej následkom bola tzv. čipová kríza. Nakoľko pandémia postihla popredné výrobné linky na výrobu čipov, vznikol ich vážny nedostatok. V dôsledku toho výrobcovia áut nemohli produkovať nové modely buď to vôbec, alebo len v obmedzenom režime.
Aktuálne sa majú odstávky výroby vracať naspäť, čo experti rozhodne nevnímajú pozitívne. Zhoršenú situáciu monitoruje aj jedna zo slovenských fabrík.
Výroba stojí, nie sú komponenty
K dočasnému pozastaveniu výroby tento týždeň pristúpila aj továreň koncernu Stellantis, ktorá sa nachádza v Trnave. Konkrétne bola výroba zastavená od stredy do piatka. Dnes by mal koncern informovať, či sa rovnaká (alebo podobná) situácia zopakuje aj budúci týždeň.
Obmedzený režim dávnejšie nahlásil aj bratislavský Volkswagen, hoci v tomto prípade ide o plánovanú letnú odstávku, počas ktorej si zamestnanci čerpajú celozávodnú dovolenku. Potrvať by mala do 28. júla. Do tohto dátumu sa budú vo fabrike prevádzkovať aktivity, ktoré nie je možné uskutočniť počas štandardnej výroby. Informovala o tom hovorkyňa Lucia Kovarovič Makayová.
Pokiaľ ide o žilinskú Kiu či nitriansky Jaguar Land Rover, tie pre Denník E uviedli, že nateraz výroba beží plynulo.
Vážne a dlhodobé riziko
Keďže neplánovanú odstávku výroby na Slovensku oznámila len jedna fabrika, mohlo by sa zdať, že ide o ojedinelú komplikáciu, ktorá neveští žiadne vážnejšie následky. Pavol Prepiak, viceprezident slovenského Zväzu automobilového priemyslu, však upozorňuje, že vynútené odstávky môžu v rámci európskej produkcie automobilov predstavovať väčší a dlhodobejší problém. Tvrdí, že v sektore postupne začína prevládať divná nálada a neistota.
Odhliadnuc od Slovenska, komplikácie hlási aj nemecká automobilka Porsche. Uviedla, že jej v skladoch chýbajú hliníkové dielce, čo môže ovplyvniť výrobu viacerých modelov. Rovnako ju trápia následky nedávnych povodní, ktoré zaplavili jej fabriku.
Stav výroby v európskych automobilkách tentokrát nemajú zhoršovať problémy, ktoré ich sužovali počas pandémie koronavírusu. Podľa Prepiaka sú na vine viaceré vnútroeurópske problémy, nielen dočasné a náhodné faktory, ako sú napríklad už zmienené povodne.
Prísne pravidlá nepomáhajú
V Európe nadobúdajú účinnosť čoraz prísnejšie pravidlá, ktoré vedú ku kontinuálnemu zdražovaniu niektorých dielcov potrebných na výrobu automobilov. To predstavuje značné komplikácie, nakoľko dodávatelia strácajú schopnosť dodávať svoje diely automobilkám za vopred dohodnuté ceny.
V niektorých prípadoch má byť situácia natoľko vážna, že dochádza k ukončeniu vzájomných spoluprác, čo znamená, že automobilky musia hľadať nových dodávateľov. To však zvyčajne trvá nejaký čas, a práve kvôli tomu vznikajú vo výrobe medzery.
Približne za posledných päť rokov mali prísnejšie európske normy a legislatívy zapríčiniť cenový nárast najlacnejších áut európskej výroby zo zhruba 10-tisíc eur na 15-tisíc eur. Táto skutočnosť odvetviu výrazne sťažuje stráženie nákladov. Prepiak vysvetľuje, že automobilky musia myslieť aj na to, aby vyššie ceny vozidiel nepostihli kúpyschopnosť potenciálnych zákazníkov s nižším príjmom. To na dodávateľov, resp. subdodávateľov, vyvíja ešte väčší tlak.
Problémom je aj elektromobilita
Do zoznamu komplikácií v súvislosti s výrobou áut v istej miere prispieva aj snaha Európskej únie (EÚ) prejsť v rámci osobnej dopravy na čisto elektrický pohon. Popredné automobilky investujú nemalé čiastky do rozvoja elektromobility. Výrazne im to však sťažuje konkurencia z Ázie, presnejšie z Číny, ktorá dokáže elektromobily vyrábať podstatne lacnejšie, pričom aktívne expanduje na európske trhy.
Aj to je dôvod, prečo sa EÚ rozhodla uvaliť na dovoz čínskych elektromobilov vyššie clá. Samozrejme, ich astronomická výška pobúrila čínsky automobilový priemysel, ako aj čínsku vládu, ktorá na ne už zareagovala určitými protiopatreniami. Nové clá sú výsledkom antisubvenčného vyšetrovania Európskej komisie (EK), ktorá vo svojom verdikte uviedla, že neprekonateľne nízke ceny čínskych elektromobilov sú príčinou skrytých dotácii čínskej vlády.
Čína sa ohradila tvrdeniami, podľa ktorých bolo vyšetrovanie EK bezprecedentné, a to ako z hľadiska objemu požadovaných informácií, tak aj z hľadiska ich charakteru. Tým medzi Európou a Čínou vzniklo pomerne silné napätie, ktoré ešte len môže mať svoju finálnu dohru.
Hrozba najmä pre Slovensko
Nateraz nemožno presne predpovedať, ako sa bude vyvíjať situácia v európskom automobilovom priemysle. Vyhliadky však nie sú dvakrát ružové. Značné riziko to predstavuje obzvlášť pre Slovensko, ktoré zastáva pozíciu automobilovej veľmoci. Výroba áut si u nás pripisuje vyše 50-percentný podiel na celkovej industriálnej produkcii. Do výraznej miery tak ovplyvňuje aj objem vývozu a výšku hrubého domáceho produktu (HDP).