Európska únia sa pripravuje na zavedenie nového systému cestovných povolení ETIAS, ktorý má za cieľ zvýšiť bezpečnosť a efektívnosť na hraniciach. Systém, ktorý bol predstavený už pred niekoľkými rokmi, by mal vstúpiť do platnosti v polovici 2025. V čom spočíva a čo by mali vedieť cestujúci?
Čo je to ETIAS?
ETIAS, alebo Európsky systém pre cestovné informácie a povolenia, je digitálny systém, ktorý bude vyžadovať od občanov mimo EÚ, aby si pred cestou zabezpečili povolenie na vstup do krajín schengenského priestoru. Systém bude fungovať podobne ako americký ESTA program.
Cieľom ETIAS je zvýšiť bezpečnosť na hraniciach Európskej únie. S rastúcim počtom turistov a návštevníkov z krajín s bezvízovým vstupom je dôležité mať lepší prehľad o tom, kto vstupuje do EÚ. Tento systém umožní získať dôležité informácie o cestujúcich, čo pomôže pri identifikácii potenciálnych bezpečnostných hrozieb.
Pôvodne mal byť ETIAS spustený už v roku 2022. Kvôli pandémii COVID-19 a rôznym technickým problémom sa však jeho zavedenie niekoľkokrát odložilo. Najnovší termín je stanovený na rok 2025, avšak presný dátum ešte nebol určený.
Len administratívny poplatok
Poplatok za ETIAS bude 7 eur a bude platný na tri roky alebo do uplynutia platnosti cestovného dokladu. Tento poplatok sa bude vzťahovať na cestujúcich vo veku od 18 do 70 rokov. V porovnaní s americkým ESTA, kde poplatok činí 21 dolárov, je to pomerne symbolická suma.
Ako bude fungovať proces autorizácie?
Cestujúci budú musieť pred cestou vyplniť online formulár prostredníctvom oficiálnej webovej stránky alebo aplikácie ETIAS. Po schválení žiadosti dostanú povolenie, ktoré im umožní vstup do všetkých krajín schengenského priestoru.
ETIAS je dôležitým krokom smerom k zvýšeniu bezpečnosti v rámci Európskej únie. Hoci sa jeho zavedenie niekoľkokrát odložilo, očakáva sa, že po spustení prinesie výrazné zlepšenia v oblasti hraničnej kontroly a bezpečnosti. Pre cestujúcich to znamená, že budú musieť plánovať svoje cesty s ohľadom na nové požiadavky a zabezpečiť si povolenie pred cestou do EÚ.