Elon Musk je vizionár, ktorý sa nebojí skúšať nové veci. V minulosti nám to dokázal hneď niekoľkokrát, pričom inak tomu zrejme nebude ani v najbližších rokoch. Počas tých má totiž v pláne výrazne pretransformovať štruktúru pracovnej sily vo svojej spoločnosti Tesla, ktorá by sa po novom z určitej časti mala skladať aj z humanoidných robotov. Prezradil to prostredníctvom príspevku, ktorý v pondelok zavesil na sociálnu sieť X, všimol si server Digital Trends.
Týmito robotmi budú modely špičkového humanoidného stroja s názvom Tesla Optimus. Stojí za zmienku, že zmienený pondelkový príspevok v skutočnosti znamená odklad plánov na ich zavedenie do fabrík Tesly. Musk totiž počas aprílového stretnutia investorov oznámil, že výrobu robotov v akomsi obmedzenom režime spustí budúci rok, pričom do konca toho istého roka ich malo vo výrobných závodoch pracovať na niekoľko tisíc.
Pár slov venoval aj možným predajom. Uviedol, že jeden model robota Optimus by sa mohol predávať za 20 000 dolárov (18 426 eur) až 30 000 dolárov (27 639 eur), a že celkovo by mohol projekt časom navýšiť trhovú kapitalizáciu firmy o 20 biliónov dolárov (18,426-bilióna eur). Predaj sa mal rozbehnúť ešte pred koncom 2025.
Zmena plánov. Znovu
Po novom však Musk svoje plány mení. V zmienenom príspevku na sieti X napísal, že budúci rok by malo dôjsť k pilotnej výrobe, ktorej výsledkom bude niekoľko robotov na interné použitie Tesly. Predpokladá, že vyšší objem výroby, ktorý umožní rozbehnutie dodávok pre iné firmy, bude dosiahnutý v roku 2026.
V súčasnosti má Tesla prevádzkovať a aktívne využívať dvoch robotov Optimus, hoci nie je známe, aké povinnosti plnia. Vieme len to, že sú nasadení v jednej z tovární.
Odklad produkcie a predaja humanoidných robotov nie je ktovieakým prekvapím. Musk v minulosti pre svoje projekty viackrát udal termíny, ktoré napokon nedokázal splniť. Exemplárnym príkladom je elektrický pick-up Tesla Cybertruck, ktorý bol pôvodne predstavený ešte v roku 2019. Jeho výroba a príchod na skutočné cesty boli niekoľkokrát posunuté, pričom napokon sa prvé kusy dostali k zákazníkom až koncom minulého roka.
Podobný scenár možno pozorovať aj pri systéme autonómneho riadenia Full Self-Driving (FSD). Musk v roku 2019 uviedol, že tento systém do roku 2020 umožní vznik plne autonómnych vozidiel, tzv. robotaxíkov. Ani na tento sľub nedošlo. V súčasnosti je predstavenie prvého modelu Robotaxi naplánované na 10. október. Podľa nedávnej správy agentúry Bloomberg sa tak malo stať 8. augusta. Musk však tajomne avizoval, že posledný odklad má vyšší dôvod – vraj vďaka nemu bude môcť predstaviť „ešte jednu vec“.
Ťažko povedať, či sa súčasné plány Muska v súvislosti s produkciou robotov Optimus naplnia. Tých odkladov bolo už toľko, že už si jednoducho nemôžeme byť istí.
Šíria sa vážne obavy
Istí sme si však tým, že keď konečne prídu, prinesú so sebou veľké zmeny. Zatiaľ ale nevieme určiť, či budú tieto zmeny pozitívne. Naprieč spoločnosťou sa šíria obavy, že roboty časom nahradia živých, resp. ľudských pracovníkov, nakoľko dokážu fungovať prakticky nepretržite a netreba im pravidelne vyplácať mzdu.
Musk dávnejšie deklaroval, že k niečomu takému nedôjde. Optimus má slúžiť na vykonávanie úloh, ktoré sú pre bežných pracovníkov príliš repetitívne či nebezpečné.
Ani v tomto prípade si ale nemôžeme byť ničím istí. Vieme, že Musk nemá problém s výrazným redukovaním ľudskej pracovnej sily (čoho dôkazom je napr. veľká čistka v X). Taktiež stojí za zmienku, že Tesla si aktuálne neprechádza zrovna najlepším obdobím, čo nám ukázali aj posledné finančné výsledky.
Zrejme aj preto posilňuje svoje zameranie na oblasti mimo elektromobilov. Tie pre ňu stále tvoria viac ako 80 percent kvartálnych (štvrťročných) príjmov, čo je celkom problém, keďže v súčasnosti elektromobily trápi oslabujúci dopyt. Musk chce straty vykompenzovať inými projektmi, ako sú roboty Optimus, autonómny systém riadenia, robotaxíky a umelá inteligencia.