Elektromobilita si v priebehu posledných mesiacov prechádza pomerne krušným obdobím. Viaceré známe automobilky už v súvislosti so zhoršenou situáciou oznámili nové plány, ktorými de facto rušia svoje pôvodné ambície, pokiaľ ide o elektrický pohon. Jednou z nich je aj americký výrobca Ford, ktorý dávnejšie predpovedal, že so spaľovákmi skončí do roku 2030. Teraz má inú víziu.
Ako píše server Topspeed.sk, generálny riaditeľ spoločnosti Jim Farley prezradil, že druhý kvartál súčasného fiškálneho roku bol veľmi slabý, podobne ako prvý kvartál. Dôvodom sú najmä slabé predaje elektrického pohonu.
Zatiaľ čo spaľováky automobilke v tomto období zarobili okolo 1,17-miliardy dolárov (1,08-miliardy eur), elektromobily v medzičase vykázali stratu 1,14-miliardy dolárov (1,05-miliardy eur). Očakáva pritom, že straty na elektrickom pohone časom ešte väčšmi porastú, do konca roka vraj na 5 až 5,5-miliardy dolárov (4,6 až 5,08-miliardy eur).
Treba zmenu, a to čo najskôr
Samozrejme, s takouto prognózou spoločnosť nie je spokojná, preto sa chystá učiniť niekoľko zásadných zmien. Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, Ford dočasne postavil svoje plány ohľadne „čistej elektromobility“ na vedľajšiu koľaj. Predpokladal, že od spaľovákov sa mu podarí úplne upustiť do roku 2030, no po novom prehlasuje, že v ich produkcii bude pokračovať aj po tomto roku. Sám šéf Fordu Marin Gjaja uznal, že pôvodný plán o prechode výhradne na elektrický pohon bol chybou.
To ale neznamená, že má v úmysle zanevrieť na elektromobily. V ich výrobe chce pokračovať aj naďalej, len musí dôjsť k niekoľkým dôležitým zmenám, aby sa červené čísla zmenili na zelené. Jednou z nich má byť projekt, ktorého cieľom je priniesť novú, výrazne lacnejšiu platformu pre elektromobily. Konkrétne na ňom vraj už Ford aktívne pracuje. Zaujímavosťou je, že sa na ňom má v dôležitej funkcii podieľať aj Alan Clarke, bývalý zamestnanec Tesly.
Očakáva sa, že platforma umožní vznik elektrifikovaného modelu Fiesta. V skutočnosti však má byť jej záber podstatne širší. Keďže má ísť o modulárnu platformu, pravdepodobne ju bude môcť automobilka využiť aj na skonštruovanie elektrického Focusu či Pumy.
Zasype dieru v portfóliu
Ford má týmto krokom vyplniť medzeru vo svojom portfóliu, ktorou sú cenovo dostupnejšie elektromobily. V tejto kategórii totiž doposiaľ nepôsobil. A práve to sa má vďaka novej platforme zmeniť. Gjaja uznal, že aby bola spoločnosť zisková, bude musieť zavítať aj do lacnejšieho segmentu.
Podľa nových plánov má byť prvý elektromobil založený na dostupnejšej platforme predstavený buď to koncom roka 2026, alebo začiatkom roka 2027. Potvrdil to sám Gjaja. Najskôr by sa malo vozidlo predávať na domácom trhu, teda v Spojených štátoch.
Pokiaľ ide o pričinenie Alana Clarka, ten do Fordu prišiel pred niekoľkými rokmi, pričom aktuálne sa snaží o vyvinutie najefektívnejšej elektrickej platformy na svete. Jeho projekt nesie názov „skunworks“, pričom automobilke má v prvom rade pomôcť rozšíriť portfólio o cenovo dostupnejšie elektrické vozidlá. Zároveň by však chystaná platforma mohla poskytnúť možnosti zdokonalenia pre elektromobily, ktoré vstúpia do prípravnej fázy v najbližších rokoch.
Dá sa povedať, že nová platforma je de facto hotovou vecou. Jej vývoj totiž priznal nielen Gjaja, ale aj Farley. Podľa jeho slov majú byť všetky tímy operujúce v oblasti elektromobility aktuálne zamerané na cenu a efektivitu chystaných modelov.
Musí prežiť
Zo strany Fordu rozhodne ide o rozumný krok. Nielenže tým naláka viac zákazníkov, ktorí si nemôžu dovoliť kúpu drahého elektromobilu, ale taktiež posilní svoju konkurencieschopnosť voči čínskym automobilkám, ktoré vďaka štedrým dotáciám neustále posilňujú svoj vplyv nielen na domácom trhu, ale aj mimo neho.
Pokiaľ ide o budúcnosť elektromobilov ako-takých, do elektrického pohonu sa stále vkladajú veľké nádeje a ambície. Európska únia (EÚ) chce od roku 2035 úplne zakázať predaj nových spaľovákov, čo znamená, že dovolený bude už len predaj bezemisných vozidiel. A práve elektromobily sú preferovanou a najviac skúmanou alternatívou, ktorá spĺňa toto kritérium.
Rok 2035 je však ešte stále ďaleko. Dovtedy automobilky musia myslieť na to, aby dokázali prežiť v súčasných podmienkach. Svoje plány v oblasti elektromobility upravilo dokonca aj švédske Volvo. Uznala, že elektromobilom sa momentálne nedarí, a preto chce posilniť svoje zameranie na plug-in hybridy. O tejto téme si môžete podrobnejšie prečítať v samostatnom článku na tomto odkaze.