To, že žitie na Slovensku sa postupom času čoraz viac predražuje, pociťuje asi väčšina z nás. V poslednom období sa nám dvihli viaceré každodenné náklady, vrátane nákladov na pohonné hmoty. Žiaľ, výrazne sa predražuje aj energia, konkrétne elektrina. Cena za jednu megawatthodinu (MWh) prekročila kritickú hranicu a začína atakovať tohtoročné maximá. Čo to znamená pre bežného občana, asi hovoriť nemusíme. O novinke informuje server Teraz.sk.
Zmienená cena sa týka jednej MWh elektrickej energie pre Slovensko, ktorá sa obchoduje na pražskej burze PXE a ktorá má plánované dodanie v budúcom roku. V minulom týždni sa približne po mesiaci vrátila naspäť nad kritickú hranicu – 100 eur za jednu MWh. Postupne sa tak približuje k tohtoročným maximám, ktoré boli dosiahnuté v priebehu druhej polovice mája. Vtedy jedna MWh elektriny stála v 104,5 eura.
Zmienenú hranicu elektrina prekročila minulý týždeň v piatok, teda 5. júla. Cena za jednu MWh stúpla na 100,3 eura, čo predstavovalo nárast oproti predchádzajúcemu týždňu o 2,9 percenta. Ak si to porovnáme s obdobím, kedy bola elektrina pre Slovensko najlacnejšia, čo bolo v druhej polovici februára, aktuálne je elektrina drahšia zhruba o tretinu. V tom čase jedna MWh stála 74,95 eura.
Dostali sa ku nám však aj dobré správy. Zatiaľ čo cena elektriny stúpa, plyn, naopak, lacnie. Konkrétne cena zemného plynu na holandskej burze TTF v týždennom porovnaní klesla o 4,1 percenta, teda na 33,067 eura za jednu MWh. Podobne ako elektrina, plyn pre Slovensko bol najlacnejší v druhej polovici februára. Vtedy sa jedna MWh obchodovala za 23,646 eura.
Aké sú prognózy?
Ako sme vás dávnejšie informovali na našom webe, prognózy ohľadne cien energií pre slovenský na budúci rok nie sú zrovna optimistické. Štát totiž od budúceho roka skončí s plošným dotovaním, po novom sa budú dotácie prideľovať iba adresne. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) uviedol, že nastavené pravidlá, čo sa týka dotovania energií, boli neefektívne a nehospodárne.
Plošná energetická pomoc dosahovala hodnotu takmer troch miliárd eur a pomohla nás uchrániť pred masívnym nárastom cien energií na svetových trhoch. Najväčšia čiastka, konkrétne 1,24 miliardy eur, bola vyhradená na kompenzáciu vyšších cien plynu v domácnostiach.
Keďže sa plošné dotovanie skončí, Slováci od budúceho roku zaznamenajú výrazne vyššie faktúry za plyn. Podľa Jána Pištu, analytika zo spoločnosti JPX, môže cena za jednu MWh plynu budúci rok stúpnuť o 20 až 30 percent.
Zdražieť by potom mala aj elektrina, hoci oveľa miernejšie. Ak by pri tej boli stanovené regulované ceny, mohli by sme v budúcom roku očakávať podobný cenový nárast ako pri plyne. Zachraňuje nás však memorandum so Slovenskými elektrárňami, podľa ktorého by sa malo slovenským domácnostiam v roku 2025 dodať približne 5,5 terawatthodiny (TWh) energie pri cene 66,70 eura za jednu MWh. Elektrina teda síce zdražie, no podľa očakávaní by to malo byť len o zhruba 5 percent. Vďaka memorandu by mali slovenské domácnosti čerpať zľavnenú elektrinu až do roku 2027.