Slováci sa stávajú terčom ďalšieho špinavého podvodu. Rozmohli sa telefonáty, v ktorých sa útočníci vydávajú na políciu a od obetí požadujú rozličné informácie, prevažne citlivého charakteru. Samotná Polícia SR na sociálnej sieti vyzýva občanov k zvýšenej opatrnosti.
Zbor v príspevku uvádza, že boli zaznamenané desiatky takýchto falošných hovorov, ktoré sa prezentovali ako telefonáty v mene slovenskej polície. Útočníci pritom volia taktiku, ktorá sa v minulosti osvedčila hneď niekoľkokrát.
Najskôr slovensky, potom anglicky
Všetko to začne tým, že vám zavolá slovenské číslo. Ak sa rozhodnete mu dôverovať a dvihnete ho, ozve sa automatický hlas, ktorý vám oznámi, že bol zneužitý buď to váš občiansky preukaz, alebo osobné údaje. Následne sa ozve anglicky hovoriaci hlas informujúci o tom, že telefonát prichádza zo slovenskej polície so sídlom v Bratislave. Svoju angličtinu odôvodní tým, že nehovorí po slovensky, keďže je z oddielu medzinárodnej kriminality.
Po úvodnom slede informácií vás hlas vyzve k zadaniu osobných údajov, údajne preto, aby vedel vytiahnuť správnu „vyšetrovaciu zložku“ a podrobnejšie vás informovať o situácií.
Účel hovoru je veľmi prostý, a to vytiahnuť od obete citlivé informácie, ktoré môžu byť neskôr zneužité na rôzne nekalé účely, vrátane krádeže peňazí.
Polícia tvrdí, že takéto podvody sa zvyčajne opierajú o tzv. ID spoofing, čo znamená, že útočníci reálne volajú z iných čísel. V skutočnosti zobrazené čísla patria bežným občanom.
Čo robiť, ak ste hovor prijali?
Ak náhodou obdržíte takýto hovor a dvihnete ho, netreba hneď panikáriť. To najlepšie, čo môžete spraviť, je nekomunikovať a telefonát okamžite položiť. V prípade, že ste útočníkom poskytli svoje osobné údaje či informácie o platobnej karte, okamžite zavolajte na číslo 158 alebo vyhľadajte najbližšiu policajnú stanicu a kontaktuje svoju banku so žiadosťou o zablokovanie karty. Na škodu taktiež nebude o podvode informovať svoju rodinu a známych.
Polícia napokon upozorňuje, že ak kontaktuje občanov, vždy je to v slovenskom jazyku, a to buď to telefonicky z pevnej linky, alebo formou písomného predvolania.
Šíria sa aj falošné SMS správy
Dnes sme vás na našom webe informovali ešte o jednom podvode, ktorý využíva SMS správy. V nich útočníci informujú obeť o tom, že ich dieťa má nové telefónne číslo. Polícia sa domnieva, že v prípade udržania komunikácie s útočníkom môže dôjsť k požadovaniu, v horšom prípade vydieraniu citlivých údajov.