Viaceré svetové veľmoci usilujú o vytvorenie zdroja energie, ktorý by bol nielen ekologický, ale aj prakticky nekonečný. Žiaľ, nateraz nič také k dispozícii nemáme, no dá sa povedať, že sa k tomuto cieľu krok za krokom približujeme. V súčasnosti sa za „svätý grál energie“ považuje tzv. jadrová fúzia, ktorá sľubuje takmer neobmedzenú energiu s minimálnou potrebou paliva a nulovými emisiami uhlíka.
Dlhodobo sa za lídra v rámci jadrovej fúzie považovali Spojené štáty, no ako píše server Straight Arrow News, ich tempo postupne začína doháňať iná veľmoc, a to Čína. Tá podľa informácií denníka The Wall Street Journal investuje do technológie jadrovej fúzie približne 1,5 miliardy dolárov ročne, čo je takmer dvojnásobok rozpočtu, ktorý si stanovili Spojené štáty.
Čína však má výhodu nielen v objeme investícii, ale aj v oblasti ľudských zdrojov. Na jedného doktoranda v Spojených štátoch pripadá zhruba 10 doktorandov z Číny.
Čo je jadrová fúzia?
ide o reakciu, v ktorej sa spájajú minimálne dve atómové jadrá do jedného väčšieho a ťažšieho jadra, pri čom sa uvoľňuje obrovské množstvo energie. Fúzne reakcie prebiehajú v hmote známej ako plazma. Ide o horúci, nabitý plyn, ktorý sa skladá z kladných iónov a voľne sa pohybujúcich elektrónov. Je to práve fúzia, čo poháňa aktívne hviezdy vo vesmíre, vrátane nášho slnka.
Všetkými prostriedkami
Peking sa snaží dosiahnuť revolúciu v rámci energetiky prostredníctvom ohromnej pracovnej sily, ktorá má za cieľ realizovať rôzne projekty späté s jadrovou fúziou. Taktiež aktívne buduje nové areály pre prácu s jadrovou fúziou a pracuje na formácii národného konzorcia. Toto konzorcium má spolupracovať s niektorými z najväčších priemyselných spoločností v Číne, a to s úmyslom ešte väčšmi urýchliť vývoj technológií v súvislosti s jadrovou fúziou.
Odborníci predpokladajú, že ak si Čína udrží súčasné tempo, v rámci kapacít fúzie by mohla predbehnúť ako USA, tak aj Európu, a to už v priebehu najbližších troch až štyroch rokov. Pochopiteľne, táto predpoveď vyvoláva početné obavy u štátnych predstaviteľov v USA. Konkrétne majú strach, že ak by Čína dosiahla úspešnej a efektívnej jadrovej fúzie ako prvá krajina na svete, mohla by ju využiť na posilnenie svojho geopolitického vplyvu a postavenia v oblasti energetických zdrojov.
Pomoc pre celý svet
Na druhú stranu, úspešná prevádzka jadrovej fúzie, či z Číny alebo Spojených štátov, by mohla výrazne urýchliť šírenie objemných zdrojov čistej energie po celom svete. Tým by sa mohol započať hromadný proces dekarbonizácie, čo by nepochybne viedlo k zníženiu uhlíkovej stopy, a teda zníženiu záťaže na životné prostredie.
To, ako vieme, je aktuálne v značnom ohrození. Odborníci rok čo rok hovoria o rekordne vysokých teplotách, pričom sa obávajú, že ak nedôjde k zmene, môžeme na to trpko doplatiť, a to nie v priebehu storočí či tisícročí, ale desaťročí.