V posledných týždňoch sa ku nám z čerpacích staníc dostávali väčšinou pozitívne správy, nakoľko ceny pohonných hmôt, PHM, vrátane benzínu a nafty, klesali. Poklesy to síce neboli ktovieako výrazné, no rozhodne potešili. Žiaľ, tento trend netrval dlho. Ako píše server Topspeed.sk, zdá sa, že zlacňovanie pohonných hmôt nateraz skončilo. Čo to znamená, je asi každému jasné.
Samozrejme, ťažko predpovedať, koľko si Slováci za tankovanie budú musieť priplácať v dohľadnej dobe, nakoľko je veľa premenných, ktoré treba v tejto súvislosti brať do úvahy. Medzi dôležité ovplyvňujúce faktory budú patriť napríklad geopolitika a svetový dopyt po rope. Situácia v uplynulom týždni však indikuje, že zdražovanie pohonných hmôt je neodvratné.
Ceny rastú, motoristi nadávajú
Prevádzkovatelia čerpacích staníc však motoristov už teraz rozhodne netešia. Prepisujú totiž cenovky z dlho očakávaných nízkych súm na vyššie. Konkrétne liter benzínu sa na Slovensku v priebehu minulého týždňa predával za 1,60 eura. Zdražela potom aj nafta. Liter sa predával za 1,52 eura. Benzín teda zdražel o 2 centy, zatiaľ čo diesel zdražel o 4 centy.
Dá sa povedať, že nafta je na tom o čosi horšie. Jej ceny atakujú najvyššie hodnoty za posledné dva mesiace. Benzín bol najdrahší za posledné tri týždne.
Ako sú na tom susedia?
Pokiaľ ide o porovnanie so susednými krajinami, tankovanie benzínu vychádza lacnejšie v Česku, Poľsku i Maďarsku, pričom najvýhodnejšie je tankovanie v Poľsku. Tu sa liter Natural 95 predáva v priemere za 1,52 eura. Pri nafte je situácia iná, lacnejšie sa tankuje iba v Česku, kde v priemere vychádza na 1,47 eura za liter. V Poľsku je nafta približne rovnako drahá ako na Slovensku, liter tu stojí okolo 1,52 eura.
Tento nepriaznivý cenový vývoj má viacero dôvodov, jedným z ktorých je zvýšená globálna cena ropy, ktorá je výsledkom zvýšeného dopytu. Taktiež došlo k zhoršeniu geopolitickej situácie v dôsledku stále pretrvávajúcej vojny na Ukrajine, ako aj v dôsledku vypätia na Blízkom východe.
Protichodnú situáciu možno monitorovať len území Spojených štátov, kde zásoby ropy rastú, čo samo o sebe naznačuje nedostatočný dopyt. V ostatných regiónov je to však naopak.