V posledných týždňoch sme na čerpacích staniciach mohli evidovať čoraz vyššie ceny, a to ako za benzín, tak aj za naftu a niektoré plyny. Dvojica analytikov však ubezpečila verejnosť, že zdražovanie je len dočasné, teda že sa môže čoskoro zastaviť. A zdá sa, že sa nemýlili. Ako píšu TVNOVINY.sk, ceny pohonných hmôt na Slovensku skutočne prestali rásť. Práve naopak, registrovať možno ich mierny pokles.
Zdražovanie palív bolo viac-menej očakávané. S letom totiž začína motoristická sezóna, čo znamená, že dopyt po pohonných hmotách rastie. A čím je vyšší dopyt, tým vyššia je cena.
V našom článku z 12. júna sme vás informovali, že v priebehu 27. týždňa stúpli ceny pri takmer všetkých typoch pohonných látok. V porovnaní s predošlým týždňom zlacnel iba benzín Natural 98, a to o 0,5 centa na 1,825 eura za liter. Natural 95 v rovnakom porovnaní zdražel o 0,2 centa, a teda sa cena za liter vyšvihla na 1,624 eura. Cena nafty stúpla o 1,541 eura za liter, čiže o 0,3 centa.
Zdraželi potom aj plyny, konkrétne LNG o 0,6 centa (1,545 eura za kilogram) a LPG o 0,2 centa (0,686 eura za liter). Cena CNG ostala nezmenená, teda na úrovni 1,601 eura za kilogram.
98-oktánový benzín tak bol v medziročnom porovnaní drahší o 3,6 percenta, zatiaľ čo 98-oktánový benzín sme tankovali drahšie o 3,7 percenta. Nafta na tom bola podstatne horšie, v medziročnom porovnaní bola drahšia až o 7,9 percenta.
Analytici chlácholili verejnosť. A mali pravdu
Marek Nemky z XTB a Tomáš Boháček z 365.bank aj napriek evidentnému cenovému rastu pohonných hmôt prechovávali pozitívne vyhliadky. Ešte minulý týždeň uviedli, že ceny benzínu a nafty by nielenže mali prestať rásť, ale by eventuálne mohli aj klesnúť.
Boháček mal neutrálnejší postoj. Neočakával výrazné zmeny pri cene ropy, keďže letná sezóna je (a ešte nejaký piatok bude) v plnom prúde. Dodal však, že potenciál uplynulého rastu ceny ropy na našich čerpacích staniciach už naplnil, a teda že ceny pohonných hmôt by minimálne mali prestať stúpať.
Nemky poukázal na mierny pokles cien palív na burze, na základe čoho predpovedal, že sa cenový rast na čerpacích staniciach zastaví. Hovoril taktiež o možnosti cenovej korekcie, ktorá by viedla k cenovému poklesu.
Ceny skutočne klesajú, lepšie je na tom nafta
Posledný vývoj ukazuje, že analytici sa vo svojich predpovediach naozaj nemýlili. Podľa analytika Borisa Tomčiaka došlo najmä pri nafte k zníženiu veľkoobchodných marží na celom európskom trhu. Príčinou nižších marží má byť vysoká produkcia. Všeobecne pritom platí, že čím sú nižšie marže, tým nižšie sú konečné ceny. Benzín sa tak konečne približuje k cene 1,60 eura za liter, zatiaľ čo nafta pomaly klesá k cene 1,50 eura za liter.
Pokiaľ o vyhliadky na najbližšie obdobie, druhá polovica júna by mala byť z hľadiska cien pohonných hmôt relatívne priaznivá. Nemky predpokladá, že cena nafty v nasledujúcich týždňoch klesne o ďalšie 2 až 3 centy. Pokiaľ ide o ceny benzínu, tie by mali stagnovať, čiže ostať nezmenené.
V prípade, že by sa tieto očakávania naplnili, nafta by sa konečne dostala pod psychologickú cenovú hranicu, ktorou je 1,50 eura za liter. Netreba však zabúdať na to, že letná sezóna je aktuálne v plnom prúde, čo znamená, že sa miera cenového tlaku môže kedykoľvek zmeniť.