Bežný život na Slovensku sa zdá byť čoraz nákladnejší. A žiaľ, nie je to len zdanie. V poslednom období sme zaznamenali cenový nárast aj v rámci pohonných hmôt (PHM), ktorý prebil predošlé niekoľkotýždňové zlacňovanie. Ako však píše denník Teraz.sk, podľa analytikov nás v tomto smere čaká pozitívny zvrat. Očakávajú, že rast cien benzínu a nafty sa čoskoro zastaví.
Konkrétne tieto kladné vyhliadky prechovávajú analytici Marek Nemky z XTB a Tomáš Boháček z 365.bank. Zhodli sa dokonca aj na tom, že ceny by mohli nielen prestať rásť, ale by mohli eventuálne aj mierne klesnúť.
Nemenná cena ropy
Zrejme viete, že ceny PHM sa do veľkej miery odvíjajú od cien ropy na svetových trhoch. Platí jednoduchá rovnica – ak ceny ropy stúpajú, stúpajú aj ceny PHM a naopak. V súčasnosti sa ale ceny ropy ktovieako nemenia, a práve na základe tohto vývoja analytici očakávajú, že by sa mali prestať meniť aj ceny benzínu a nafty.
Boháček uvádza, že jeho výhľad pre ceny ropy je naďalej neutrálny, hoci s miernym rizikom pokračovania rastu. Výraznejšie poklesy cien ropy neočakáva, a to najmä kvôli prebiehajúcej sezóne, ktorá sa spája s vyšším dopytom. Dodáva však, že potenciál uplynulého rastu ropy v posledných štyroch týždňoch sa na našich čerpacích staniciach už naplnil, a teda by mohli ceny PHM v nasledujúcom týždni až dvoch mierne klesnúť.
Nemky zase upozornil na mierny pokles veľkoobchodných cien palív na burze v Rotterdame. Na základe tejto skutočnosti je jeho výhľad na nadchádzajúci týždeň naklonený možnosti, že sa rast cien palív na čerpacích staniciach zastaví. Poukazuje taktiež na možnosť cenovej korekcie, resp. zlacnenia. Upozorňuje však, že sa stále nachádzame uprostred sezóny, pričom trend rastu cien ropy na burze ešte nebol prerušený, čo naznačuje, že ak dôjde ku korekcii, bude len mierna.
Tankujeme draho
Žiaľ, v priebehu 27. týždňa ceny pohonných hmôt naďalej rástli, pričom v medziročnom porovnaní sú vyššie až v priemere o päť percent. V porovnaní s predošlým týždňom zlacnel iba 98-oktánový benzín, a to o 0,5 centa. Priemerne sme teda liter tankovali za 1,825 eura. Pokiaľ ide o bežnejší 95-oktánový benzín, ten sme tankovali drahšie o 0,2 centa, teda za 1,624 eura za liter. Cena nafty stúpla na 1,541 eura za liter, čiže o 0,3 centa.
Mierne zdraženie možno evidovať aj v rámci plynov. LNG zdražel o 0,6 centa na 1,545 eura za kilogram. LPG zase zdražel o 0,2 centa na 0,686 eura za liter. Cena CNG sa dlhodobo nezmenila, nateraz ostáva na úrovni 1,601 eura za kilogram.
Pokiaľ ide o plyn bioLNG, ten sa v uplynulom týždni predával za 2,557 eura za kilogram. Nemenná potom ostáva aj cena vodíka – 21,6 eura za kilogram. Elektrina sa predávala za 0,41 eura za 1 kilowatthodinu (kWh).
Štatistici zo Štatistického úradu (ŠÚ) SR dodávajú, že 98-oktánový benzín je v medziročnom porovnaní drahší o 3,6 percenta, zatiaľ čo cena 95-oktánového benzínu je vyššia o 3,7 percenta. Nafta je medziročne drahšia až o 7,9 percenta. Rovnako sú drahšie aj plyny LNG a CNG, konkrétne o 7 percent.