Jadrová energia je dodnes veľmi dôležitým a široko využívaným zdrojom energie. Od otvorenia prvej jadrovej elektrárne uplynulo už viac ako 70 rokov, pričom za ten čas sme o nej zistili mnoho nových a významných informácií. Neskôr sme sa dočkali vzniku jadrových batérií, hoci je pravda, že tie fungujú úplne inak ako jadrové elektrárne. Dnes sa využívajú napríklad vo vesmírnom priemysle či zdravotníctve. Ako však píše server Interez, v budúcnosti možno nájde uplatnenie aj v prostredí malej spotrebnej elektroniky.
Jadrová batéria funguje vďaka prirodzenému rozpadu prvkov, ktoré v reakcii s polovodičmi vytvárajú elektrickú energiu. Háčik je v tom, že nemajú zrovna vysokú účinnosť.
6-násobný pokrok
To sa ale teraz mení. Na scénu totiž prišla americká spoločnosť Infinity Power, ktorá ohúrila vedcov jadrovou batériou, ktorá sľubuje nielen vysokú činnosť, ale aj dlhú životnosť. Konkrétne jej akumulátor sa opiera o rozpad rádioaktívnych prvkov. Energetická účinnosť má dosahovať až 60 percent, čo je výrazný rozdiel oproti 10 percentám, ktorá je typická pre iné jadrové batérie.
Takto vysokú účinnosť sa firme podarilo dosiahnuť využitím novej metódy na elektrochemickú premenu energie. Tradične sa aplikuje metóda konvertorov, ktoré, ako bolo spomenuté vyššie, využívajú kontakt s polovodičmi. Šikovne sa jej podarilo vyriešiť aj otázku bezpečnosti, resp. úniku, a to vďaka novému, sofistikovanejšiemu konštrukčnému prevedeniu obalov.
Vydrží celé storočie
A čo životnosť? Tá sa aktuálne odhaduje na približne 100 rokov, čo znamená, že by mala vydržať dlhšie, než trvá jeden bežný ľudský život. Háčik je v tom, koľko energie dokáže batéria produkovať. Nateraz je to totiž len niekoľko desiatok milliwattov.
Taktiež je tu stále viacero nejasností o tom, aký rádioaktívny prvok batéria využíva. Jasné nie je ani to, kedy by mohla byť zahájená komerčná výroba novej batérie.
Potenciál je tu však obrovský. Ak sa spoločnosti podarí zistiť, ako možno navýšiť objem vyprodukovanej energie, pričom by ostala zachovaná 100-ročná životnosť, možno sa jedného dňa dočkáme smartfónov, ktoré postačí nabiť iba raz. Tým by sa eliminovala potreba nabíjačiek, čo by nepochybne prospelo životnému prostrediu, ako aj nákladom výrobcov. Rovnako by sa tým mohla eliminovať potreba neustáleho vývoja nových batérií s krátkou, resp. súčasnou výdržou.