Elektromobily preukázateľne ponúkajú mnoho výhod oproti tradičným spaľovákom. Rozhodne ale nie sú dokonalé, stále majú svoje slabé stránky. Na druhú stranu treba uznať, že mnohí výrobcovia, ako aj ďalší kľúčoví členovia dodávateľských reťazcov, usilujú o elimináciu všetkých možných mínusov, ktoré sa s elektromobilitou všeobecne spájajú. Výnimkou nie je ani známy koncern Stellantis, ktorý odštartoval celkom ambiciózny projekt. Informoval o ňom priamo na svojom webe.
Batérie sú jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia kritizujú elektromobily. Mnohí sú toho názoru, že samotný proces výroby článkov je náramne škodlivý pre životné prostredie. Poniektorí dokonca tvrdia, že výroba batérií je ešte škodlivejšia ako prevádzka spaľovákov. Žiaľ, ťažko niečo také presne kvantifikovať. Je ale pravda, že v súčasnom stave sa výroba akumulátorov nezaobíde bez nejakých tých nie úplne ekologických materiálov či postupov. Alebo áno?
Asi by nebolo správne veriť tomu, že celý výrobný proces batérií pre elektromobily je úplne bezemisný. Predsa len obsahujú materiály, ktoré nemožno získať nijak inak, než ťažbou. A práve ťažba nebýva vždy zrovna šetrná, pokiaľ ide o životné prostredie. Za zmienku taktiež stojí sled udalostí, ku ktorému dochádza po tom, čo batérie doslúžia. Nemalá časť z nich končí v spaľovniach, ktoré emitujú zásadné množstvo škodlivých látok do ovzdušia. Takže áno, stále je čo zlepšovať.
Kľúčová spolupráca
V tomto bode môžeme premostiť k Stellantisu, s ktorého vozidlami sa môžeme stretnúť aj na Slovensku. Dôvod je prostý. Koncern totiž oznámil päťročnú spoluprácu s francúzskou organizáciou CEA, ktorá figuruje ako jedna z najinovatívnejších výskumných inštitúcií na svete. Spolupráca sa zameriava na interný dizajn batériových článkov novej generácie.
Výskumný program má zahŕňať návrh pokročilých akumulátorov ako s vyšším výkonom, tak aj s dlhšou životnosťou a nižšou uhlíkovou stopou, a to pri zachovaní konkurencieschopnej výšky nákladov. Žiadaným výsledkom je vznik cenovo dostupnejších a ekologickejších elektromobilov.
Ned Curic, technologický riaditeľ Stellantisu, uviedol, že koncern je odhodlaný stáť v čele transformácie batérií pre elektromobily. Okrem toho, že interne skúma rôzne technológie, ktoré by mohli pomôcť k dosiahnutiu vytýčených cieľov, úzko spolupracuje s viacerými technologickými startupmi, laboratóriami, univerzitami a prestížnymi výskumnými inštitúciami, medzi ktoré sa radí aj CEA.
Pokročilé inovácie a riešenia
CEA v rámci svojej divízie zameranej na energetiku poskytuje pokročilé inovácie pre dekarbonizáciu. Hlavným cieľom organizácie je podporovať priemysel prostredníctvom inovácií a technologických prelomov. V rámci spolupráce s automobilovým koncernom chce urýchliť ako návrh, tak aj výrobu moderných batériových článkov, ktoré by boli výkonnejšie, ekologickejšie a rozumne nákladné.
Oznámenie spolupráce medzi CEA a Stellantisom rozhodne poteší mnohých, teda nielen zákazníkov, ale aj environmentálnych aktivistov. Slúži ako dôkaz toho, že firmy investujúce do elektromobility usilujú nielen o to, aby boli batérie čo najvýkonnejšie, resp. aby mali čo najdlhší dojazd a čo najrýchlejšie nabíjanie, ale aj aby boli čo najšetrnejšie k nášmu životnému prostrediu.
Informácie uvedené na stránke koncernu naznačujú, že projekt je zatiaľ v ranom štádiu. Aktuálne zrejme prebieha skúmanie možností, akými by bolo možné dosiahnuť udržateľnejšie a zároveň výkonnejšie batérie. Keď sa mu podarí na niečo konkrétne prísť, nepochybne na to urýchlene upozorní médiá aj verejnosť.