Hoci je tu s nami technológia 5G už nejaký ten piatok, jej popularita stále nie je ktovieako vysoká. Výnimkou pritom nie je ani Európa. Teraz však nehovoríme o jej východnej časti, ktorá zvykne byť v zavádzaní vyspelejších technológií pomalšia. V oblasti 5G výrazne zaostáva aj západná Európa, čo vyplýva z novej analýzy realizovanej známou švédskou telekomunikačnou spoločnosťou. Upozornil na ňu denník Teraz.sk.
Samozrejme, zmienenou firmou je Ericsson. Podľa novej správy s názvom Ericsson Mobility Report zahŕňa 5G v západnej Európe iba 26 percent mobilných sietí. Pokiaľ ide o globálny rebríček porovnávajúci prístup k vysokovýkonnému technologickému štandardu medzi regiónmi, západná Európa sa s uvedeným percentom dostala na štvrté miesto.
5G je najrozšírenejšia v Severnej Amerike
Analýza hovorí, že počet predplatiteľov 5G bol ku koncu minulého roka najvyšší na území Severnej Ameriky, čo asi veľmi neprekvapí. Konkrétne si tu 5G konektivita pripisovala podiel 59 percent. Na druhom mieste skončila Ázia, kde podiel 5G dosiahol 41 percent. Tretie miesto pripadlo krajinám Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive s podielom 5G na úrovni 34 percent. Stojí za zmienku, že medzi krajiny Rady patria Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.
Cieľom analýzy spoločnosti Ericsson však nebolo len porovnať jednotlivé regióny, čo sa týka prieniku 5G. Na túto konektivitu sa pozrela cez oveľa komplexnejšie sklíčko, vďaka čomu bola schopná priniesť oveľa viac zaujímavých zistení. Výsledky štúdie hovoria napríklad aj to, že počet predplatiteľov 5G vo všetkých regiónoch kontinuálne stúpa. Experti pritom odhadujú, že do konca 1. kvartálu dosiahne celosvetový počet predplatiteľov 5G až 1,7 miliardy osôb.
Západná Európa sa časom zlepší
Pokiaľ ide o západnú Európu, podľa analytikov sa tu situácia ohľadne 5G časom zlepší, pričom ostatné regióny by mala začať postupne nielen dobiehať, ale aj predbiehať. Konkrétne do roku 2029 by sa mala posunúť zo súčasného štvrtého miesta na tretie, nakoľko by sa mal počet predplatiteľov 5G navýšiť na 86 percent.
Keď sa tak stane, predbiehať ju vraj budú len Severná Amerika, kde by sa mal podiel 5G navýšiť na 90 percent, a krajiny Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive, kde by mal objem predplatiteľov 5G stúpnuť na 89 percent. Západná Európa by tak uchmatla miesto severovýchodnej Ázii, ktorá by sa prepadla na štvrté miesto (80 percent).
Užitočná, no nepopulárna technológia
Najnovšia komerčne dostupná generácia sietí je podstatne rýchlejšia a aj efektívnejšia ako staršie štandardy, menovite 3G a 4G. Pod lepšou efektivitou možno chápať napríklad schopnosť siete dosahovať vyšší výkon v prípade, že sa na ňu naraz napojí veľké množstvo ľudí. Zatiaľ čo 4G sieti takýto scenár náramne prekáža, 5G konektivita ho práveže víta s otvorenou náručou. 5G totiž dokáže využívať každý smartfón ako prenosný „hotspot“ cez ktorý distribuuje signál ďalej.
Má však aj nevýhody, resp. slabšie stránky. Spracúvanie 5G pripojenia je pre smartfón oveľa náročnejšie ako spracúvanie 4G, čo znamená, že oveľa rýchlejšie drancuje batériu. Taktiež stojí za zmienku, že hoci 5G ponúka vyššie rýchlosti, mnohí ich nevnímajú ako niečo, čo by potrebovali, alebo čo by dokázali skutočne využiť. Preto veľká časť ľudí, dokonca aj takých, ktorí majú všetky prostriedky na pripojenie sa k 5G, radšej ostáva verná 4G.
A žiaľ, k slabšej popularite 5G prispieva aj skutočnosť, že podporované siete ešte nie sú dostatočne rozšírené. Treba však uznať, že slovenskí operátori sú v tomto smere veľmi šikovní a pokročilí. Napríklad Telekom nedávno oznámil, že svoju 5G sieť poskytuje už pre 62 percent populácie Slovenska.