Hoci to mnohí odmietajú akceptovať, Microsoft už na jeseň budúceho roku definitívne pochová Windows 10. Ide o azda najobľúbenejšiu verziu operačného systému Windows, teda popri Windows 7 a Windows XP. A dôkazom toho sú aj štatistiky, ktoré hovoria o tom, koľko ľudí ostáva tejto verzii verných. Rozhodne ich totiž nie je málo.
Takýchto štatistík je viacero, pričom jednu sa rozhodol vyhotoviť aj český portál Novinky.cz. Usporiadal anketu, v ktorej sa pýtal čitateľov na ich postoj voči Windows 10 a Windows 11. Výsledky ktovieako neprekvapili. Až 72,8 percenta respondentov, ktorí používajú Windows 10, vraj neplánuje prejsť na novšiu verziu, čiže Windows 11. Ich názor sa nemení ani napriek tomu, že koniec životného cyklu Windows 10 sa blíži závratnou rýchlosťou.
Len 10 percent ľudí uviedlo, že používa Windows 10, ale plánuje presedlať na Windows 11. Rovnaké percento je potom aj pri tých, ktorí už na Windows 11 prešli. 4,8 percenta respondentov vraj používa inú verziu systému Windows, 2,4 percenta respondentov má používať operačný systém od konkurencie.
O obrovskej popularite Windows 10 svedčia aj ďalšie analýzy a prieskumy. Napríklad web Statcounter uvádza, že takmer 10-ročný operačný systém stále používa až 68,39 percenta desktopov. Doteraz si teda stráži dominantný trhový podiel. Windows 11 je na druhom mieste s trhovým podielom 27,64 percenta. Na treťom mieste je Windows 7 s podielom 2,87 percenta. Nasledujú verzie Windows 8.1 (0,43 percenta), Windows XP (0,37 percenta) a Windows 8 (0,24 percenta).
Prečo ľudia nechcú Windows 11?
Ťažko povedať, čo presne je dôvodom, že tak veľké množstvo používateľov nechce prejsť z Windows 10 na Windows 11. Jedným z nich môže byť zvyk. Windows 10 debutoval koncom júla 2015, zatiaľ čo Windows 11 vyšiel začiatkom októbra 2021. To znamená, že mnohí používali Windows 10 celých 6 rokov, než dostali možnosť upgradovať na niečo nové. A to nie je zrovna krátka doba.
Odstrašujúca taktiež môže byť vysoká náročnosť Windows 11 na hardvérové komponenty. Veľmi dobre si pamätám, že Windows 10 som v roku 2015 rozbehol aj na starom notebooku s technickými parametrami strednej až nižšej triedy. Pri Windows 11 by som s takýmto zariadením nepochodil. Je teda dosť možné, že mnohí nepoužívajú najnovšiu verziu systému preto, lebo im to ich zostavy jednoducho nedovoľujú.
Je sa čoho báť?
Hoci je Windows 10 mimoriadne obľúbený a stále sa teší hojnej používateľskej základni, pre Microsoft to predstavuje nemalý problém. Keďže je väčšina zákazníkov verná staršej verzii Windows, relatívne málo ľudí môže oceniť prvotriedne funkcie a vylepšenia, ktoré so sebou prináša najnovší Windows 11.
Keď som sa pýtal svojich známych, ktorí stále používajú Windows 10, prečo ešte neprešli na Windows 11, zvyčajne sa mi dostávalo dvoch odpovedí. Jedna skupina tvrdila, že im to jednoducho nepríde ako dôležitá aktualizácia, ktorá by im priniesla ktovieaký úžitok, a teda jej zatiaľ neprikladajú žiadnu váhu. Druhá skupina sa vraj obáva toho, že im počítač po inštalácii Windows 11 začne „sekať“ alebo „blbnúť“..
Osobne používam Windows 11 už odkedy vyšiel. A nemám sa veľmi na čo sťažovať. Samozrejme, nejaká chyba sa tu a tam objaví, no nikdy to nie je nič hrozné. Obecne systém funguje spoľahlivo a plynulo. Nemám problém so žiadnymi programami, dokonca ani so žiadnymi hrami.
Upgrade zrejme bude nutný
Netreba však zabúdať na to, že nič netrvá večne. A žiaľ, platí to aj o Windows 10. Microsoft celkom pravidelne zdôrazňuje, že oficiálna podpora tejto verzie systému skončí už budúci rok na jeseň, presnejšie 14. októbra 2025. Po tomto dátume systém nebude získavať pravidelné softvérové aktualizácie, vrátane bezpečnostných záplat. Inými slovami, po tomto dátume sa z dnes milovaného OS Windows stane bezpečnostné riziko.
Odpočet do konca softvérovej podpory Windows 10 nájdete na tomto odkaze.