Najnovšia štúdia, ktorú uskutočnili vedci z University of Southern California, odhalila, že pevné železné vnútorné jadro našej planéty spomalilo svoju rotáciu. Tento objav spochybňuje doterajšie teórie o správaní vnútorného jadra a otvára nové otázky o jeho vplyve na dynamiku Zeme. Podrobnosti o tejto štúdii priniesol portál StudyFinds.
Zloženie a štruktúra zemského jadra
Zemské jadro sa nachádza približne 2 900 kilometrov pod povrchom a tvorí približne tretinu celkovej hmotnosti Zeme. Jadrom dominujú železo a nikel a delí sa na polotekuté vonkajšie jadro a pevné vnútorné jadro. Vonkajšie jadro má polomer 3 470 km, zatiaľ čo vnútorné jadro má polomer približne 1 220 km.
Doteraz sa predpokladalo, že vnútorné jadro Zeme sa otáča rýchlejšie ako zvyšok planéty, čo bolo považované za kľúčový faktor pri generovaní zemského magnetického poľa.
Najnovšia štúdia však zistila, že vnútorné jadro spomalilo svoju rotáciu. “Keď sme analyzovali seizmické vlny z opakujúcich sa zemetrasení, objavili sme vzory naznačujúce spomalenie rotácie jadra,” uviedol profesor geologických vied John Vidale. “Bolo to pre nás veľkým prekvapením.”
Vedci skúmali seizmické vlny generované opakujúcimi sa zemetraseniami na Južných Sandwichových ostrovoch medzi rokmi 1991 a 2023. Zamerali sa na špecifický typ seizmickej vlny, PKIKP, ktorá prechádza vnútorným jadrom a je zaznamenávaná seizmometrami v severnej časti Severnej Ameriky. Analýza týchto vĺn odhalila, že rotácia vnútorného jadra nielenže spomalila, ale dokonca zmenila smer.
Zmena rotácie a jej dôsledky
Vedci zistili, že vnútorné jadro prešlo obdobím rýchlej rotácie, tzv. super-rotácie, medzi rokmi 2003 a 2008. Od roku 2008 do 2023 sa však rotácia spomalila na úroveň pod rotáciou zvyšku planéty, tzv. sub-rotáciu. Tieto zistenia naznačujú, že rotácia vnútorného jadra je oveľa komplikovanejšia, než sa doteraz predpokladalo.
Dopady na dynamiku Zeme
Spomalenie rotácie vnútorného jadra môže mať zásadné dôsledky pre naše chápanie zemského magnetického poľa a dynamických procesov vo vnútri planéty. Vnútorné jadro hrá kľúčovú úlohu pri generovaní magnetického poľa, ktoré chráni Zem pred kozmickým žiarením. Zmeny v rotácii jadra by mohli mať vplyv aj na dĺžku pozemských dní, aj keď len v zlomkoch sekundy.
Vedci zdôrazňujú, že je potrebné získať ďalšie dáta a zdokonaliť modely zemského systému, aby lepšie pochopili správanie vnútorného jadra. “Potrebujeme širší záber seizmických údajov z rôznych lokalít, aby sme mohli potvrdiť naše zistenia a získať ucelenejší obraz,” dodal Vidale.
Výsledky tejto prelomovej štúdie boli publikované v renomovanom vedeckom časopise Nature, ktorý je známy svojím prísnym recenzným procesom a vysokou kvalitou publikovaných článkov.