Tento týždeň sa pozornosť mnohých médií točí okolo Apple. A má to svoj dôvod. Kalifornský gigant totiž tento týždeň usporadúva konferenciu WWDC, ktorá už priniesla svoje prvé oznámenia. Jedno z nich sa týka uvedenia dôležitej aktualizácie pre systém iOS, konkrétne iOS 18. Tá by sa mala k väčšine používateľov dopracovať na jeseň tohto roku.
Ako píše server 9to5Mac, Apple pri tejto príležitosti aktualizoval štatistiky, ktoré hovoria o miere adopcie jednotlivých generácií iOS naprieč podporovanými zariadeniami. Tieto údaje nám prezrádzajú, ktoré verzie iOS sú najrozšírenejšie a v akých objemoch.
Najviac iPhonov používa aktuálnu verziu iOS
Kalifornský gigant sa rozhodne má čím chváliť. Z aktualizovaných dát totiž vyplýva, že najväčšia časť iPhonov používa aktuálnu generáciu iOS, teda iOS 17. Miera adopcie tejto verzie dosahuje až 77 percent, čo znamená, že ju majú nainštalovanú v priemere tri zo štyroch podporovaných modelov.
Toto percento je rozhodne chvályhodné, no treba poznamenať, že miera prijatia iOS 17 je nižšia, než akou sa pýšil iOS 16. Ten si v rovnakom období pred rokom pripisoval podiel až 81 percent. Rozdiel teda nie je nejak markantný, no je tam.
Ešte obdivuhodnejšie štatistiky získame v prípade, že z rovnice vyradíme všetky modely iPhone, ktoré debutovali pred viac ako štyrmi rokmi. Vtedy sa miera adopcie iOS 17 dvíha na 86 percent. Opäť však platí, že iOS 16 bol na tom o čosi lepšie, konkrétne o 4 percentá.
Nižšie nájdete prehľad mier adopcie verzií iOS, ktoré Apple vykázal k 9. júnu 2024, a to na základe údajov o využívaní obchodu App Store.
iPhony predstavené za posledné štyri roky:
- iOS 17 – 86 percent
- iOS 15 – 11 percent
- Staršie verzie iOS – 3 percentá
Všetky iPhony:
- iOS 17 – 77 percent
- iOS 16 – 14 percent
- Staršie verzie iOS – 9 percent
V prípade iPadOS si môžeme všimnúť podobných výsledkov. V rámci iPadov predstavených za posledné štyri roky používa väčšina (86 percent) najnovší iPadOS 17, zatiaľ čo iPadOS 16 využíva okolo 15 percent podporovaných zariadení. Naprieč všetkými iPadmi sa podiel iPadOS 17 znižuje na 68 percent, podiel iPadOS 16 sa zase navyšuje na 17 percent.
iPady predstavené za posledné štyri roky:
- iPadOS 17 – 86 percent
- iPadOS 16 – 15 percent
- Staršie verzie iPadOS – 8 percent
Všetky iPady:
- iPadOS 17 – 68 percent
- iPadOS 16 – 17 percent
- Staršie verzie iPadOS – 15 percent
Ako je na tom Android?
Hoci je Android rozšírenejší ako iOS, adopcia nových verzií je celkom pomalá, niekedy dokonca stagnuje. Vychádzať môžeme napríklad z údajov webu StatCounter. Tie nám prezrádzajú, že aktuálne najrozšírenejšou verziou je Android 13, čiže generácia, ktorá debutovala pred takmer dvoma rokmi. Konkrétne si pripisuje podiel 23,64 percenta.
Aktuálnou verziou je Android 14. Tej uniká prvé miesto len o desatiny percent (má podiel 23,57 percenta). Napriek tomu je ale pozoruhodné, že do dnešného dňa, kedy sa pomaly tešíme na debut Android 15, je oveľa rozšírenejšia verzia systému, ktorá debutovala ešte v lete 2022.
Na treťom mieste skončil Android 12.0 s podielom 16,02 percenta, pričom o necelé dve percentá menej si pripisuje Android 11.0 (14,66 percenta). Android 10, ktorý vyšiel v roku 2019, dodnes používa až vyše 8 percent kompatibilných zariadení.
Na základe týchto údajov možno skonštatovať, že miera adopcie nových verzií OS Android je výrazne pozadu, pokiaľ si ju porovnáme s mierou adopcie iOS. Android 14 v prepočte používa iba jeden zo štyroch podporovaných smartfónov, zatiaľ čo v prípade iOS 17 sú to tri zo štyroch.
- Android 13 – 23,54 percenta
- Android 14 – 23,57 percenta
- Android 12 – 16,12 percenta
- Android 11 – 14,66 percenta
- Android 10 – 8,3 percenta
- Android 9 – 5 percent
Prečo je to tak?
Distribúcia nových verzií OS Android je rozhodne pomalšia, než šírenie nových verzií iOS, no je za tým celkom logický dôvod. Apple každoročne vydáva len hŕstku nových smartfónov – od série iPhone 12 sú to štyri modely ročne. Vo svete Androidu je objem ročného prírastku nových telefónov oveľa vyšší, keďže v ňom vystupuje viacero výrobcov. Apple je na iOS celkom sám.
Dá teda rozum, že sa rýchlejšie bude šíriť ten systém, ktorý každoročne potrebuje optimalizáciu len pre štyri modely, než systém, ktorý sa musí prispôsobiť desiatkam zariadení rôznych značiek.
Nezabúdajme, že jednotliví výrobcovia Android zariadení okrem základného operačného systému používajú aj vlastné softvérové nadstavby, resp. rozhrania. A aj tie treba adekvátne optimalizovať.