Elektronika sa postupom času stala neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných životov. Dnes už má prakticky každá domácnosť aspoň jeden televízor, počítač alebo notebook. No samozrejme, vysoké technologické kapacity vedú aj k vyšším účtom, v tomto prípade za elektrinu. Dobrou správou je, že existujú určité metódy, vďaka ktorým môžete svoje účty znížiť, a to celkom výrazne.
Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, priemerná dvojčlenná domácnosť vynaloží na elektrinu približne 592 eur ročne, čo v prepočte na mesiac vychádza asi 49 eur. Tieto údaje vychádzajú z cenníka pre elektrinu, ktorý zverejnila spoločnosť Stredoslovenská energetika a platí od 1. januára tohto roku.
Mnohých asi veľmi neprekvapí, že jedným z najväčších „žrútov“ peňazí, pokiaľ ide o elektroniku, sú televízory. Všeobecne pritom platí, že čím kvalitnejší obraz, tým vyššia spotreba. A čím vyššia spotreba, tým vyššie účty. V určitých prípadoch však môže byť nákladná aj prevádzka počítačov či notebookov.
Vypojte periférie, ktoré nepoužívate
Jedným zo spôsobov, akým môžete znížiť spotrebu elektriny, je vypojenie či vypnutie periférií, ktoré momentálne nepoužívate. Pod týmto pojmom si možno predstaviť napríklad tlačiarne, slúchadlá, webkamery, prípadne sekundárne monitory. Čím viac periférií, tým vyššia spotreba.
Prispôsobte si nastavenia
Spotrebu energie môžete znížiť aj optimalizáciou nastavení svojich zariadení. Ak napríklad máte desktop, skúste sa pohrať s nastaveniami monitora. Nepotrebujete mať vždy zapnutý najvyšší možný jas (čo taktiež poškodzuje vaše oči). Ak máte notebook, v prípade, že nevykonávate žiadne náročné úkony, prepnite z režimu výkonu na úsporný režim (ak to daný model umožňuje). Na škodu taktiež nebude nastavenie časovača, po ktorého uplynutí sa zariadenie automaticky prepne do režimu spánku alebo sa vypne.
Vyskúšajte inteligentné zásuvky
Ak používate počítač či notebook s externým monitorom, prípadne aj ďalšími perifériami, stojí za zváženie investovanie do inteligentnej zásuvky. Dobrou správou je, že sú náramne užitočné a nestoja veľa. Hlavnou výhodou týchto zásuviek je, že dokážu automaticky odpájať pripojené zariadenia od siete vtedy, keď sa nepoužívajú, čo vedie k úspore energie.
Samozrejme, dá sa to robiť aj manuálne, no vďaka inteligentnej zásuvke na to nemusíte myslieť.
Máte notebook? Vypájajte nabíjačku
Notebooky majú obrovskú výhodu v tom, že nemusia spotrebúvať prakticky žiadnu energiu, keď netreba. V prípade, že ste doma a viete, že budete mať prístup k sieti aj o niekoľko hodín, nabíjačku z notebooku jednoducho vypojte. Namiesto energie zo siete sa tak začne spotrebúvať energia z batérie.
A áno, platí to aj pre herné notebooky. Ak sa neplánujete v dohľadnej dobe nič hrať, nepotrebujete, aby váš procesor a grafická karta bežali na plné obrátky.
Televízor nie je rádio
Televízory sú obrovským žrútom elektrickej energie. A mnohí na to akosi zabúdajú. Možno aj u vás v domácnosti je trendom nechávať televízor bežať celý deň, a to aj v prípade, že ho nik nesleduje. To je celkom veľká chyba, nakoľko tým zbytočne vyhadzujete peniaze. Ak naprázdno beží na pravidelnej báze, v priebehu jediného roka sa vám môže vyrubiť účet za stovky eur.
Keď televízor nikto nepozerá, nechajte ho vypnutý. A ak nechcete mať doma ticho, pustite si niečo na telefóne.
Dbajte na parametre
Na záver vám odporúčame, aby ste si novú elektroniku vyberali až po tom, čo dôkladne skontrolujete všetky potrebné náležitosti. Tým odkazujeme najmä na technické parametre. Ak sa napríklad obzeráte po novom počítači, premyslite si, na čo presne ho budete používať a v akej miere. Ak hľadáte zariadenie čisto na ľahkú prácu alebo štúdium, nepotrebujete stroj za tisícky eur s najmodernejším procesorom a grafickou kartou.
Ak vám záleží na tom, aby ste nemíňali na elektrinu kvantá peňazí, pozerajte sa okrem sľubovaných kapacít aj na spotrebu. Vaša peňaženka sa vám rozhodne poďakuje.