V pretekoch o zhotovenie najvýkonnejšieho superpočítača na svete sa môže už čoskoro ujať vedenia spoločnosť IBM. Tá sa na trhu s informačnými technológiami presadila ako jedna z legiend. Pokiaľ ide o osobné počítače, tým sa už nevenuje. Venuje sa však kvantovým superpočítačom, pričom cieli na to, aby boli čo najpraktickejšie a najužitočnejšie.
Nedlho po tom, čo sa svetoznáma firma pokúsila presadiť superpočítač s názvom Watson ako budúcnosť umelej inteligencie a zdravotníctva, prichádza s ďalším ambicióznym oznámením. Ako píše server TechSpot, IBM má pracovať na vytvorení kvantového počítača s kapacitou až 10 000 kvantových bitov, skrátene qubitov. To je približne 75-násobok objemu qubitov, akým sa môžu pýšiť súčasné kvantové počítače.
Spoločnosť však na túto úlohu nebude sama. Pomôcť jej má japonský Národný inštitút pre pokročilú priemyselnú vedu a technológiu (AIST).
Hotový do 5 rokov
Očakáva sa, že kvantový počítač s rekordným výpočtovým výkonom bude dokončený do roku 2029. Samozrejme, cieľom je ho navrhnúť tak, aby ho nič neprekonávalo. A ak sa dovtedy nič nezmení, tento cieľ sa IBM zrejme podarí dosiahnuť. Súčasné kvantové systémy sú totiž vybavené maximálne 133 qubitmi.
Zatiaľ to nie je oficiálne, no partnerstvo medzi IBM a AIST by malo byť oznámené v priebehu najbližších dní. Konkrétne AIST má zabezpečiť to najlepšie, čo dokážu ponúknuť japonské výrobné kapacity v oblasti IT.
Dvojica bude spoločnými silami vyvíjať nové polovodičové súčiastky i obvody. Navrhnuté budú tak, aby dokázali fungovať aj pri teplotách blízkych k absolútnej nule, čo je 0 K, teda -273,15 °C. Kvantový počítač totiž nemôže vykonávať zložité výpočty pri vysokých teplotách. Príliš je aj bežná izbová teplota.
Na realizácii projektu sa potom budú podieľať aj ďalší japonskí výrobcovia komponentov a japonské technologické firmy, ktorú získajú privilegovaný prístup k novým kvantovým systémom. AIST vraj má v pláne japonským firmám ponúkať školiace programy. IBM myslí skôr na skutočné produkty – do roku 2033 chce poskytovať komerčne dostupný systém s 2 000 qubitmi.
Obrovský potenciál
Pokiaľ ide o superpočítač s 10 000 qubitmi, ten prekonáva azda všetky očakávania, dokonca aj očakávania samotného IBM. Prekvapujúca je aj správa, že zariadenie nebude potrebovať sekundárny superpočítač určený na opravy chýb. Ten je zvyčajne súčasťou „balíčku“, keďže výpočty kvantových počítačov sú náchylné na chyby.
Mnohí však vidia v kvantových počítačoch významnú budúcnosť, vrátane IBM. Tieto stroje vraj začali preukazovať schopnosť riešiť problémy, ktoré tradičné simulácie „hrubou silou“ nedokážu. Ak sa teda budú firmy aj naďalej adekvátne venovať ich rozvoju, jedného dňa môžu ľudstvu pomáhať v hľadaní odpovedí na tie najkomplikovanejšie otázky z oblasti vedy.