Elon Musk kvôli jednému zo svojich megalomanských projektov čelí vážnej kritike. Internetové pripojenie Starlink, ktoré sa opiera o tisícky satelitov obiehajúcich po orbite Zeme, vraj bránia v prirodzenom procese uzdravovania našej planéty. S týmto znepokojujúcim zistením prišli vedci z University of Southern California, píše server Futurism.
Cieľom projektu Starlink, ktorý zastrešuje Muskova spoločnosť SpaceX, je poskytnúť internet pre všetky lokality na Zemi, vrátane tých odľahlejších. A dá sa povedať, že sa mu to celkom darí. Popularita satelitného internetové pripojenia je relatívne vysoká, pričom treba zmieniť, že veľmi nápomocné je aj ukrajinským vojenským jednotkám, ktoré vďaka nemu dokážu udržiavať rýchly vzájomný kontakt.
Likvidácia satelitov má znečisťovať atmosféru
Po novom sa však vedci pozreli na Starlink z trochu iného hľadiska, konkrétne z hľadiska šetrnosti voči našej planéte. Ich zistenia sa javia byť znepokojivé. Odhalili totiž viacero škodlivých účinkov, ktoré sú dôsledkom spaľovania satelitov počas návratu do atmosféry. V priebehu tohto procesu sa majú do vrchných vrstiev atmosféry uvoľňovať znečisťujúce látky, ako sú oxidy uhlíka.
Umierajúce satelity vraj taktiež môžu výrazne prispievať k úbytku ozónovej vrstvy, ktorá je všeobecne vnímaná ako prirodzený štít Zeme proti škodlivému ultrafialovému (UV) žiareniu zo Slnka.
Stojí za zmienku, že táto oblasť skúmania je relatívne nová. Doposiaľ sa vedci zameriaval skôr na environmentálne následky štartov vesmírnych rakiet. Až teraz začali lepšie chápať dôsledky, ktoré predstavujú tisícky vyslúžilých či nefunkčných satelitov, ktoré sa zvyčajne likvidujú tým, že zhoria v atmosfére.
Počet satelitov stúpa a bude stúpať
Na vážnosti situácie ešte väčšmi pridáva skutočnosť, že spoločnosť SpaceX doposiaľ vypustila na obežnú dráhu už takmer 6 000 satelitov, pričom v budúcnosti by sa k nim mali pridať tisíce až desaťtisíce ďalších. SpaceX pritom rozhodne nie je jedinou firmou, ktorá ponecháva likvidačný proces svojich satelitov na zemskej atmosfére.
„Až v posledných rokoch začali ľudia uvažovať o tom, že by sa to mohlo stať problémom,“ hovorí Joseph Wang, spoluautor zmienenej štádie a výskumník v oblasti astronautiky z University of Southern California. „Boli sme jedným z prvých tímov, ktorý sa zaoberal tým, aké dôsledky by tieto skutočnosti mohli mať.“
Je nutné poznamenať, že zber presných údajov o znečisťujúcich látkach, ktoré sa uvoľňujú do atmosféry v priebehu toho, ako satelity horia, je prakticky nemožný. Dáta uvádzané odborníkmi sú teda založené len na odhadoch. Konkrétne na základe štúdie vzájomného pôsobenia bežných kovov, ktoré sú používané pri konštruovaní satelitov, odhadujú, že len v roku 2022 sa obsah hliníka v atmosfére zväčšil o takmer 30 percent, čiže takmer tretinu.
Presnejšie zistili, že družica o hmotnosti 550 kilogramov počas návratu do atmosféry vyprodukuje približne 66 kilogramov nanočastíc oxidu hlinitého, ktoré by sa mali prepúšťať do úrovne stratosféry po dobu až 30 rokov.
V prípade, že konštelácie spoločností ako SpaceX budú aj naďalej rásť podľa súčasných plánov, celková hladina oxidov uhlíka môže každoročne rásť až o 646 percent v porovnaní s prirodzenou úrovňou.
Pripomíname však, že všetky uvedené čísla sú založené len na predpokladoch a odhadoch. Na zistenie špecifickejších dát bude treba viac času a prostriedkov. „Vplyvy na životné prostredie spôsobené návratmi satelitov do atmosféry sú v súčasnosti slabo preskúmané,“ konštatujú autori štúdie. „Vzhľadom na to, že počet návratov do atmosféry sa zvyšuje, je nevyhnutné ďalej skúmať obavy, na ktoré poukazuje táto štúdia.“