Spôsob, akým nabíjame naše smartfóny, sa môže už v blízkej budúcnosti výrazne zmeniť. Odborníci z univerzity v americkom Colorade totiž prišli na špičkovú techniku, ktorá má umožniť extrémne rýchle nabíjanie smartfónov. Ich batérie sa vraj budú schopné do plnej kapacity obnoviť v priebehu jedinej minúty, píše magazín PhoneArena.
Nabíjacie technológie v oblasti mobilných telefónov za posledné roky výrazne pokročili. Nie je tomu tak dávno, čo väčšina musela na obnovenie batérie čakať okolo dvoch hodín, ak nie aj viac. Moderné smartfóny tento proces zvládajú oveľa rýchlejšie, niekedy je to len otázka niekoľkých minút. Aktuálne drží rekord Realme GT3, ktorý podporuje nabíjanie príkonom až 240 W. Jeho batéria s kapacitou 4 600 mAh sa tak dokáže obnoviť v priebehu necelých 10 minút.
Plná batéria do 60 sekúnd
Technika, s ktorou experimentujú vedci z coloradskej univerzity, však zachádza ešte ďalej. Vyhotovili dedikovanú štúdiu, ktorej výsledky boli zverejnené v odbornom žurnále Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Ako už bolo spomenuté, technika má umožniť nabíjanie batérií v smartfónoch do jednej minúty. Podľa vedcov je základom pohyb iónov cez tzv. superkondenzátory. Ak neviete, ión je atóm s čistým kladným nábojom, zatiaľ čo superkondenzátor možno klasifikovať ako nástroj na uschovávanie energie počas krátkodobých nabíjacích cyklov pri vysokom prúde.
Výskumník Ankur Gupta v sprievodnej tlačovej správe uviedol, že vďaka efektívnejšiemu pohybu iónov by sa malo výrazne zrýchliť nabíjanie a uvoľňovanie energie. Výsledkom môže byť schopnosť obnovy batérií do minúty, možno aj menej. Dodáva, že zatiaľ čo v minulosti bola táto technika v rôznych modifikáciách použitá na štúdium prúdenia v poréznych materiáloch (napr. zásobníky ropy), nikdy nebola úplne preskúmaná v súvislosti so skladovaním energie.
„Vzhľadom na rozhodujúcu úlohu energie v budúcnosti planéty som sa cítil inšpirovaný využiť svoje znalosti chemického inžinierstva na zdokonalenie zariadení na skladovanie energie,“ uviedol Gupta. „Zdalo sa mi, že táto téma je do istej miery nepreskúmaná a ako taká je ideálnou príležitosťou.“
Výskumníci taktiež odhalili, že spôsob pohybu iónov je iný, než aký udáva Kirchhoffov zákon. Ten sa používa na určovanie toku prúdu v elektrických obvodoch už od roku 1845.
Žiaľ, nateraz nie je isté, ako dlho potvrdí, kým sa výskum v laboratóriu pretaví do skutočnej a najmä fungujúcej technológie. Nepochybne tomu bude predchádzať ešte mnoho pokusov, experimentov a výskumov. Taktiež je otázkou, ako by sa k takémuto prelomu postavili samotní výrobcovia smartfónov.
Možno aj v elektromobiloch
Superkondenzátory a efektívnejší pohyb iónov môžu poslúžiť aj na skrátenie nabíjacích cyklov batérií pre elektromobily. Pri tých by sa vraj mohlo trvanie nabíjacieho procesu skrátiť na menej ako 10 minút. Okrem rýchlosti vraj majú superkondenzátory, oproti tradičným lítiovo-iónovým batériám, obrovskú výhodu aj v životnosti. Tejto téme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku na tomto odkaze.