Online nakupovanie je trend, ktorý sa rozmohol najmä počas pandémie koronavírusu. Obrovskej popularite sa však tešil aj po skončení všetkých tých lockdownov a prísnych obmedzení, pričom inak by tomu nemalo byť ani v budúcnosti. Problémom je, že v poslednej dobe viaceré slovenské e-shopy evidujú zhoršenie situácie, čoho dôvodom má byť rastúca popularita lacných obchodov s pôvodom v Číne, píše server Teraz.sk.
Svet sa ešte stále dáva dokopy z viacerých kríz, ktoré ho v posledných rokoch postihli. Najskôr tu bola pandémia koronavírusu, potom začala vojna na Ukrajine. Tieto dve kľúčové udalosti so sebou priniesli mnoho následkov, vrátane ekonomických. Ľudia tak začali viac rozmýšľať nad tým, do čoho investujú svoje ťažko zarobené peniaze.
Je prirodzenou ľudskou povahou preferovať kúpu tovaru, ktorý je cenovo dostupnejší ako iné alternatívy. A táto povaha sa ešte väčšmi umocnila počas zhoršenej ekonomickej situácie, ktorá postihla viacero popredných trhov, vrátane Európy.
Čínske e-shopy naberajú na popularite
Aj to je zrejme dôvod, prečo zaznamenali raketový rast internetové obchody ako Temu či Shein. Tie totiž ponúkajú rozsiahly sortiment produktov za ceny, aké inde len-tak nenájdeme. Rozmach týchto zvyčajne čínskych platforiem sa však nepáči domácim, resp. slovenským predajcom, ktorí naň doplácajú zvýšenými nákladmi.
Sledovať to možno predovšetkým v oblasti reklamy. Ceny inzercie v rámci online trhovísk sa mali iba za posledný rok dvihnúť o rekordné sumy. Podľa spoločnosti Upgates mala priemerná cena inzercie za jeden klik v druhom štvrťroku (kvartáli) 2024 stúpnuť až o 20 percent. Dôvodom je agresívne investovanie do marketingu práve zo strany čínskych obchodov.
Žiaľ, to predstavuje veľký problém pre domácich predajcov, pre ktorých sa reklama výrazne predražuje. Obchody ako Temu a Shein tak majú vytláčať z trhu konkurenčných hráčov, pričom najviac strpčujú život malým e-shopom.
Reklama v prostredí online trhovísk sa však nepredražuje len u nás. Podobný vývoj možno sledovať aj v susednej Českej republike, kde priemerná cena inzercie za jeden klik v druhom štvrťroku stúpla o 17 percent.
Neistá budúcnosť
Nateraz nie je isté, ako to celé dopadne. Rozhodne bude musieť k dôjsť k určitým zmenám. Otázkou však je, z akej strany prídu. Ak budú ohromné investície čínskych predajcov do reklamy aj naďalej stúpať, domáce e-shopy môžu utrpieť vážnu ujmu na svojej konkurencieschopnosti, čo by v nemalej miere pocítili aj spotrebitelia.
Žiaľ, súčasné prospekty sú skôr negatívne, ako pozitívne. Očakáva sa, že cena reklamy v najbližších mesiacoch ešte väčšmi stúpne. Obávaným obdobím je najmä koniec roka, kedy sa zvyčajne konajú predsviatočné ponuky, ako napríklad Black Friday.