Máme tu leto, čo znamená obdobie dovoleniek, výletov a obecne voľnejšieho života, teda aspoň pre niektorých. Žiaľ, leto je aj obdobie, kedy sa spotrebiteľské ceny dočkajú ďalšieho rastu. Ako píše server Teraz.sk, v priebehu leta by sa malo na Slovensku opäť zdražovať, i keď nie až tak extrémne.
V máji tohto roka mali ceny tovarov a služieb na Slovensku medziročne stúpnuť o 2,2 percenta. V porovnaní s aprílom sa inflácia mierne zrýchlila, no stále sa vraj drží na relatívne nízkych úrovniach, ak si ju porovnáme s vývojom za posledné tri roky. Podľa Evy Sadovskej, analytičky z finančnej a investičnej skupiny Wood & Company, by sa malo tempo zdražovania držať na uzde aj v priebehu letných mesiacov.
Niečo bude drahšie, niečo lacnejšie
K zdražovaniu teda dôjde, len nie závratnému. Pokiaľ ide o jednotlivé položky, napríklad u potravín bol zaznamenaný mierny cenový pokles, zatiaľ čo nápoje zdraželi. V medziročnom porovnaní zlacnela napríklad čerstvá zelenina, konkrétne o 6,1 percenta, ale aj čerstvé ovocie, a to o 2,8 percenta. Milovníkov horúcich letných dní taktiež poteší pokles cien zmrzliny, v priemere o 8,4 percenta.
Tekuté osvieženie nás však vyjde drahšie. Stúpli ceny minerálnych vôd i štiav, ako aj nealkoholického piva. Za to si priplatíme viac až o 6,2 percenta. Samozrejme, z letnej sezóny sa snažia vyťažiť maximum aj stravovacie podniky. Drahšie sú reštaurácie, kaviarne i rekreačné a športové strediská. Cenového rastu si potom možno všimnúť aj u organizovaných dovolenkových zájazdov (7,4 percenta).
Čo doprava?
Čo sa týka pohonných hmôt, v tomto smere ceny v uplynulých týždňoch klesali. Z posledných údajov Štatistického úradu však vyplýva, že priaznivý vývoj prekazil predsa len netrval veľmi dlho. Počas predminulého týždňa sme tankovali liter benzínu Natural 95 v priemere za 1,580 eura, zatiaľ čo cena za liter nafty činila v priemere 1,477 eura. Išlo však o priam minimálny cenový rast.
V medziročnom porovnaní je Natural 95 zhruba na rovnakých úrovniach, ako tomu bolo pred rokom. Nafta je medziročne drahšia približne o 3,1 percenta.
Pokiaľ ide o verejnú dopravu, ceny vlakov sú vyššie o 1,1 percenta, zatiaľ čo pri autobusoch možno pozorovať cenový nárast až o 14,6 percenta. Cena leteckej dopravy v priemere stúpla o 6,2 percenta.
Ako je na tom zahraničie?
Na záver ešte pár informácií pre dovolenkárov. Ak sa chystáte na Maltu alebo do Španielska, treba rátať s výrazne drahšími potravinami, konkrétne o 4,8 a 4,4 percenta. Pohonné hmoty zdraželi najmä na Cypre, v Chorvátsku, ale aj v Česku. Návštevníkov reštaurácií a kaviarní zrejme zarazia ceny v Rumunsku a Chorvátsku. Zdražovalo sa aj v Taliansku a Francúzsku, no v týchto prípadoch cenový rast neprekročil hranicu 3 percent.
V Českej republike okrem pohonných hmôt zdraželo aj ubytovanie, konkrétne o 10,8 percenta. Zdraželo však aj v Chorvátsku (14,7 percenta) a Portulgasku (13,4 percenta).