Ministerka kultúra Martina Šimkovičová si presadila legislatívu, ktorá výrazne polarizovala slovenskú spoločnosť. Podľa nového zákona sa pôsobenie Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR), ako ju poznáme, skončí. A hoci si a o tejto záležitosti debatuje už dlhšie, teraz je to oficiálne. RTVS sa tak definitívne zmení na STVR, čiže Slovenskú televíziu a rozhlas. Organizácia o novinke informovala na svojom webe.
Zákon navrhnutý Šimkovičovou bol predmetom rokovaní, ktoré prebiehalo v akomsi obmedzenom režime. Poslanci totiž mali na rozpravu čas iba 12 hodín. O premene RTVS na STVR rozhodli poslanci Národnej rady (NR) SR. V prospech legislatívy hlasovalo 78 poslancov, proti nebol ani jeden, pričom žiadny sa hlasovania nezdržal.
Samozrejme, schvaľovací proces sa nezaobišiel bez drámy. Opoziční poslanci a poslankyne zo strán PS, KDH, SaS a hnutia Slovensko sa na protest rozhodli opustiť hlasovaciu sálu, teda sa hlasovania nezúčastnili. Koaliční poslanci ich odchod sprevádzali hojným potleskom.
Platnosť od 1. júla
Zákon o STVR znamená na koniec pôsobenia súčasného generálneho riaditeľa verejnoprávnej inštitúcie Ľuboša Machaja, platnosť nadobudne 1. júla. Očakáva sa, že STVR bude najmenej prvé tri mesiace fungovať ako bez generálneho riaditeľa, tak aj bez vznikajúcej rady novej verejnoprávnej inštitúcie. V tomto období na ňu bude dohliadať štatutár, pričom o obsadení tejto pozície rozhodne náhradník NR SR, čiže podpredseda parlamentu za Hlas-SD Peter Žiga.
Legislatíva sa však stále spája s viacerými nejasnosťami. Nie je jasné napríklad to, s akým finančným zaťažením sa bude rozhodnutie spájať. Vieme však, že podľa pozmeňujúceho návrhu poslankyne Ľubice Laššákovej (Hlas-SD) bude mať nový riaditeľ o rok dlhšie funkčné obdobie. V čele inštitúcie teda zotrvá šesť rokov namiesto piatich.
Koalícia hovorí nielen o neobjektivite
Ako bolo spomenuté vyššie, politici mali na rozpravu ohľadne zákona čas iba 12 hodín. Podľa opozície bola dôvodom zrýchleného snaha koalície o ovládnutie inštitúcie svojimi politikmi.
Podľa lídrov terajšej vlády, ktorá vznikla po predčasných voľbách, RTVS v súčasnej podobe nie je dostatočne objektívna, nedáva priestor všetkým názorom a dokonca porušuje ľudské práva. Tento názor prechovávajú aj napriek tomu, že podľa prieskumov je televízne spravodajstvo dlhodobo lídrom v objektivite.
Pozoruhodné sú taktiež zmeny, ktoré do návrhu zákona zakomponovali niektorí koaliční poslanci. Napríklad Dušan Jarjabek (Smer-SD) navrhol zvýšenie mzdy pre budúceho riaditeľa STVR, ako aj vyššie odmeny pre členov rady. Napokon tiež upravil rozsah regionálneho vysielania.
STVR rešpektuje rozhodnutie, opozícia protestuje
RTVS uvádza, že rešpektuje schválenie Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase v NR SR. Upozorňuje však na riziká, ktoré vyplývajú z jeho aktuálnej podoby. Dosluhujúci riaditeľ inštitúcie hovorí o čiernom dni pre mediálny priestor na Slovensku, ako aj pre občiansku spoločnosť. Taktiež stojí za zmienku, že počas politickej rozpravy prišla skupina zamestnancov RTVS pred budovu parlamentu, kde hlasne vyjadrila svoj nesúhlas s novou legislatívou a zmenami, ktoré predstavuje.
Pokiaľ ide o politické strany, ktoré na protest opustili hlasovaciu sálu, tie neplánujú v tomto smere ostať nečinné. Konkrétne opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) naznačuje, že Zákon o STVR napadne na Ústavnom súde SR. Avizoval to priamo predseda strany Michal šimečka.
KDH legislatívu taktiež odsudzuje a vyzýva novo zvoleného prezidenta republiky Petra Pellegriniho, aby ju vetoval.