Mnohí by si mysleli, že stacionárne radary slúžia len na kontrolu, či vodiči dodržiavajú povolené rýchlosti. A hoci je pravda, že to je ich primárny účel, polícia ich dokáže využiť aj inak. Po novom prichádzajú radary, ktoré dokážu odhaliť aj to, či vodič za volantom používa mobilný telefón. Vodičom, ktorí budú takto pristihnutí, má hroziť pokuta do výšky až 128 €.
Existuje len veľmi málo ľudí, ktorí dodržiavajú každý jeden dopravný predpis vždy a všade. Mnohí z času na čas nejaký predpis porušia, ak vedia, že ich nikto nevidí, a najmä ak nehrozí žiadna ujma na zdraví. No pravidlá sú pravidlá. Platia vždy, a to aj vtedy, keď si myslíme, že nás nikto nekontroluje.
Jedným z najčastejších prehreškov voči dopravným prepisom je používanie telefónu za volantom. To je celkom paradox, nakoľko ide o jedno z najznámejších pravidiel.
Nové radary vidia priamo do kabíny
Jeho porušovanie sa však zrejme už čoskoro zníži. Neďaleko Slovenska totiž zaviedli nové radary, ktoré dokážu sledovať nielen to, či vodič dodržiava povolenú rýchlosť, ale aj to, či náhodou za volantom nepoužíva telefón. Tieto radary dlhší čas strávili vo fáze testovania, pričom aktuálne sa dostávajú do plnej prevádzky.
Kde presne ich nájdete? Inštalujú ich v Nemecku, kam mnohí Slováci cestujú za prácou. Ak sa tam teda plánujete vydať, buďte obozretní. Samozrejme, tým vás nevyzývame k tomu, aby ste smartfón nepoužívali len vtedy, keď budete prechádzať okolo týchto kamier. Ide skôr o varovanie a ozrejmenie známeho faktu, že telefón za volant jednoducho nepatrí.
O nových radaroch pôvodne informoval portál Heute.at. Fungujú na celkom jednoduchom princípe – ak vás pristihnú pri tom, ako za volantom používate smartfón, polícia vám na základe získaných údajov zašle pokutu, ktorá sa môže vyšplhať až na 128 €. Treba však podotknúť, že pokutované je iba používanie telefónu spôsobom, ktorý nie je akceptovaný zákonom. Ak používate hands-free sadu, nehrozí vám žiadny postih.
Osobná kontrola nestačila
Prečo ale takéto radary vznikli? Pôvodne používanie mobilu za volantom kontrolovala iba polícia klasickou formou. Tá však nemá oči vždy a všade, preto bolo potrebné vyvinúť nový systém, ktorý im v regulovaní nezodpovedného správania ľudí za volantom dokáže pomôcť. Tak vznikli radary, ktoré dovidia ďalej, ako za čelné sklo auta.
V súčasnosti krajina pripravuje právny rámec potrebný na zavedenie týchto radarov. Porýnie-Falcko, spolková krajina na juhozápade Nemecka, úspešne dokončilo pilotnú fázu projektu ešte v roku 2022. Prvé moderné radary by sa tu mali začať inštalovať ešte tento rok.
Treba však podotknúť, že nejde o žiadnu prelomovú novinku. Takýto kontrolný systém nájdeme vo viacerých krajinách, napríklad aj v Holandsku.
Pokuta za každý pohľad na mobil
Ak sa teda chystáte kamkoľvek, vždy myslite na to, že telefón za volantom je jedno veľké nie. A áno, platí to aj vtedy, keď sa okolo vás nenachádza žiadne iné auto či chodci. S každým pohľadom na obrazovku telefónu prerušujete vašu sústredenosť na vozovku. A ako asi všetci vieme, zle sa rýchlo stane.
V prípade, že šoférujete, no potrebujete si niečo súrne vybaviť, radšej zastavte na najbližšej čerpacej stanici alebo odpočívadle. Hoci tým môžete stratiť nejaké tie minúty cesty, máte aspoň garanciu toho, že nespôsobíte dopravnú nehodu alebo že vám nepríde nečakaná pokuta.