Máme tu začiatok júna, čo znamená, že mnohí začínajú plánovať svoju pravidelnú letnú dovolenku. Toto obdobie však vo veľkom nevyužívajú len legitímne cestovné kancelárie, ktoré chcú dopriať svojim klientom zaslúžený oddych, ale aj podvodníci, ktorým nejde o nič iné, než obrať dychtivých dovolenkárov o tvrdo zarobené peniaze. Dobrou správou je, že existujú organizácie, ktoré takéto podvody dôkladne monitorujú a náležite pred nimi varujú verejnosť.
V tomto smere je dôveryhodným zdrojom Slovenská obchodní inšpekcia (SOI). Tá zverejnila zoznam internetových stránok, cez ktoré neodporúča kupovanie dovolenky. Je totiž vysoké riziko, že zákazníci nakoniec ostanú ako bez zážitku, tak aj bez peňazí.
Doména nezaručuje dôveryhodnosť
SOI upozorňuje, že nebezpečenstvo môžu predstavovať aj webové stránky s doménou .sk. „Doména .sk a ani použitie slovenského jazyka automaticky neznamená, že ide o slovenskú cestovnú kanceláriu ako organizátora zájazdu alebo o slovenskú cestovnú kanceláriu alebo cestovnú agentúru ako sprostredkovateľa predaja zájazdov,“ vysvetľuje inšpekcia.
Podvodníci, ktorí sa snažia nalákať obete na falošné zájazdy, buď to nemajú v predmete podnikania prevádzkovanie cestovnej kancelárie, alebo zneužívajú obchodné meno renomovaných cestovných kancelárií. Ďalšou alternatívou je, že prezentované obchodné meno a ani IČO jednoducho neexistuje.
„Podvodné internetové stránky nie sú aktívne dlhšiu dobu, avšak za krátky čas ich existencie podvodníci dokážu vylákať od spotrebiteľov nemalé finančné prostriedky,“ konštatuje SOI.
Inšpekcia cez oficiálne registre
Inšpekcia vyzýva ľudí, aby si pred zakúpením dovolenky u určitej cestovnej kancelárie overili, či skutočne ide o legitímny subjekt s čistými úmyslami. Môžu tak urobiť prostredníctvom obchodného registra alebo živnostenského registra. Tu treba skontrolovať, či je predávajúci riadne zapísaný a či má v predmete podnikania prevádzkovanie cestovnej kancelárie alebo cestovnej agentúry.
„Súčasne spotrebiteľov upozorňujeme na predaj zájazdov cez sociálne siete (najmä Facebook), ktoré sú zneužívané niektorými subjektmi na predaj a nielen zájazdov – nie je známa identita predávajúecho, objednávke zájazdu prechádza komunikácia cez sociálne siete alebo telefonicky, predávajúci žiada peniaze vopred bez poskytnutia predzmluvných informácií a zmluvy o zájazde,“ dodáva SOI.
Ktorým webom sa treba vyhnúť?
V súčasnosti inšpekcia varuje pred nasledujúcimi stránkami ponúkajúcimi dovolenkové zájazdy:
- oddychuj.sk
- hotelbeds.sk
- travelsk.sk
- travelgo.sk
- kamideme.sk
- dovolenka25.sk
Na záver si ešte dovoľujeme uviesť do pozornosti náš nedávny článok, ktorý obsahuje zoznam podvodných internetových obchodov. Aj ten vychádza z údajov poskytnutých SOI.