Smartfón dnes používa väčšina ľudí po celom svete. S vysokou pravdepodobnosťou ho práve teraz používate na čítanie tohto článku. Žiaľ, smartfóny ako také okrem obrovských výhod majú aj niekoľko nevýhod, viaceré z ktorých sa týkajú nášho zdravia. To, že škodia našim očiam, je asi veľmi dobre známym faktom. Vedeli ste však, že predstavujú nemalú záťaž aj pre našu chrbticu?
Znázorňuje to plagát vyvesený na nástenke v jednej lekárskej ambulancii, na ktorý upozornil server Letem světem Applem. Obsahuje obrázky, ktoré veľmi jasne znázorňujú to, v akej miere používanie smartfónu pod konkrétnymi uhlami poškodzuje krčnú chrbticu.
Pohodlie nie je vždy zdravé
Väčšina z nás si neuvedomuje, že sa na svoj smartfón často pozeráme pod uhlom, ktorý je síce veľmi pohodlný, no rovnako je aj nezdravý. Človek je jednoducho tvor lenivý, takže namiesto toho, aby sme dvihli ruku a umiestnili tak obrazovku telefónu pred naše oči, radšej skloníme hlavu. To je však presne to, čo by sme podľa lekárov mali urýchlene vyradiť zo zoznamu našich zlozvykov.
Podľa lekárov je najideálnejším scenárom, keď si smartfón dvihneme na úroveň očí, teda aby sme hlavu vôbec neskláňali. V takom prípade je to len čistá váha hlavy, čo zaťažuje krčnú chrbticu. Treba poznamenať, že ľudská hlava váži v priemere 5 až 8 kilogramov.
Problém nastáva už pri miernom sklopení hlavy. Pri uhle 15 stupňov sa hmotnosť, ktorou hlava zaťažuje krčnú chrbticu, dvíha z bežných 5 až 8 kilogramov rovno na 12 kilogramov. To je celkom značný rozdiel. Ešte väčší rozdiel potom nastáva, keď ohneme hlavu o 30 stupňov, čo je uhol, pd ktorým na smartfón pozerá asi väčšina z nás. Pri takomto náklone musia svalstvo a krčná chrbtica niesť hmotnosť 18 kilogramov.
A čo v prípade, že sa nám nechce ruky dvíhať vôbec. Vtedy ohýbame hlavu pod uhlom až 60 stupňov, pri ktorom hmotnostná zátaž na krčnú chrbticu dosahuje 27 kilogramov.
Ako si môžeme pomôcť?
Ak ste teda v poslednom čase zaregistrovali opakujúcu sa bolesť krčnej chrbtice alebo celej chrbitce, možno je dôvodom nesprávne používanie telefónu. Samozrejme, keďže je človek tvor lenivý, nebudeme si vždy dávať dostatočný pozor na to, pri akom uhle pozeráme na obrazovku smartfónu. Aspoň občas si to uvedomiť však rozhodne nebude na škodu. Práve naopak.
A ak si nechcete neustále dávať pozor, skúste používanie smartfónu obmedziť. Každých pár minút ho odložte, pocvičte krk, nechajte svalstvo oddýchnuť a potom ho znova zapnite.
Na záver ešte možno podotknúť, že podobný prístup môže pomôcť aj pri aktívnom používaní počítača. Veľa z nás sa na obrazovku monitora pozerá pod uhlom, čo taktiež predstavuje záťaž na krčnú chrbticu. Skúste si teda prispôsobiť výšku monitora, prípadne kresla, na ktorom sedíte, tak, aby bol zarovno vašich očí. Vaša chrbtica sa vám poďakuje, a to najmä v dlhodobom časovom horizonte.