Životné náklady Slovákov sú dlhodobo na vzostupe, pričom jedným z hlavných ťahúňov tohto nie veľmi potešujúceho trendu sú rastúce ceny energií. Dávnejšie sme vás informovali, že od budúceho roka sa treba pripraviť na vyššie faktúry ako za plyn, tak aj za elektrinu, hoci v prípade elektriny nebude rast až taký drastický. Samozrejme, mnoho Slovákov sa v tejto súvislosti začalo zaoberať otázkou, ako veľmi sa im predraží vykurovanie a ohrev.
V súčasnosti máme k dispozícii viacero možností, ako vykurovať. Ako však píše denník Pravda (TASR), jedna z nich má byť výrazne lacnejšia ako ostatné. Podľa viacerých skúsených osôb z branže má byť cenovo najdostupnejším a nízkoemisným spôsobom vykurovania moderný kondenzačný plynový kotol.
Tento verdikt má vyplývať z viacerých porovnaní prevádzkových nákladov tepelných čerpadiel a plynových kondenzačných kotlov. Realizovať ich mali odborníci na energetiku a nezávislí odborníci z akademického kúrenia.
Aké sú dôvody?
Jerguš Vopálenský, vedúci rozvoja sieťového obchodu v spoločnosti SPP, vysvetlil, že v prípade tepelného čerpadla sa hodnota reálnej účinnosti premeny energie pohybuje v rozmedzí 2,5 až 3, čo je v súlade so zisteniami akademickej obce. Dodáva ale, že cena elektrickej energie na Slovensku a aj v Európe je vždy približne trojnásobne vyššia v porovnaní s cenou zemného plynu, čo znamená, že používaním tepelného čerpadla (namiesto moderného kondenzačného plynového kotla) sa nedá ktovieako ušetriť.
Vopálenský skonštatoval, že tento pomer, teda 1 ku 3 v prospech plynu, vyplýva z bežného fungovania energetických búrz na území Európy. To znamená, že platiť len tak skoro neprestane.Taktiež upozornil, že kúpna cena tepelného čerpadla môže byť až trojnásobne vyššia oproti kúpnej cene moderného kondenzačného plynového kotla.
Pomer medzi cenou plynu a cenou elektriny je určovaný trhom. Plyn sa používa ako zdroj elektriny pri vyvažovaní elektrických sietí, a teda pomer ceny elektriny a plynu vychádza predovšetkým z toho, ako veľmi účinná je energetická premena plynu na elektrinu v paroplynových elektrárňach. Pomer teda nie je určovaný ani administratívne, ani na základe fyzikálnych parametrov paroplynovej elektrárne.
To podľa Vopálenského znamená, že nevýhodnosť tepelného čerpadla voči modernému kondenzačnému plynovému kotlu by sa v dohľadnej dobe nemala zmeniť. Z toho vyplýva odporúčanie, že ak chcú Slováci ušetriť na vykurovaní, mali by si zadovážiť kondenzačný plynový kotol.
Elektrinu aj plyn čaká zdražovanie, vykurovanie bude drahšie
Vyššie sme spomenuli, že ceny elektriny aj plynu čoskoro na Slovensku výrazne stúpnu, pričom výraznejšieho rastu si všimneme pri plyne. To preto, lebo skončí jeho plošné dotovanie. Po novom sa vraj bude pomáhať len adresne.
Bola to práve plošná energetická pomoc v hodnote takmer troch miliárd eur, ktorá nás pomohla ochrániť pred obrovským nárastom cien energií na svetových trhoch. Najväčšia čiastka, konkrétne 1,24 miliardy eur, bola venovaná na kompenzáciu cien plynu v domácnostiach. Takýto systém je však podľa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) neefektívny a nehospodárny.
Podľa Jána Pištu, analytika zo spoločnosti JPX, môže cena za jednu megawatthodinu plynu môže v budúcom roku stúpnuť o 20 až 30 percent. V prípade elektriny sa vraj môžeme pripraviť na zdraženie o asi 5 percent.