Apple počas vývojárskej konferencie WWDC, ktorá sa konala od 10. do 14. júna, konečne oznámil podporu funkcií umelej inteligencie (AI) pre viaceré svoje zariadenia, prím hral samozrejme iPhone. Táto správa nepochybne mnohých potešila, no žiaľ, nadšenie dlho nevydržalo. Krátko na to totiž vyplávala na povrch informácia, že systém Apple Intelligence bude dostupný prakticky len pre tých, ktorí sú ochotní si priplatiť za špičkový iPhone Pro alebo iPhone Pro Max, píše server PhoneArena.
Aby sme boli konkrétnejší, zistilo sa, že základné modely z najnovšieho radu iPhone, čiže iPhone 15 a iPhone 15 Plus, funkcie umelej inteligencie nedostanú. Získajú ich len tí, ktorí si priplatili pár stoviek eur za iPhone 15 Pro alebo iPhone 15 Pro Max. Dôvod je celkom úsmevný.
Táto zaujímavá informácia vyvolala mnoho otázok. Nie je žiadnym tajomstvom, že Apple každým rokom rozširuje a prehlbuje priepasť medzi základnými a prémiovými modelmi, no že by sa menej platiacich zákazníkov rozhodol obmedziť až do takejto miery, to asi viacerí nečakali. Známy analytik Ming-Či Kuo, ktorý sa produktmi Apple zaoberá dlhodobo, však prináša vysvetlenie.
Problémom nie je čip
Kuo poznamenal, že systém Apple Intelligence je podporovaný na zariadeniach, ktoré sú poháňané čipom Apple M1. Naopak, podporovaný nebude na modeloch s procesorom A16, ktorým sú vybavené práve modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus.
Zarážajúcou skutočnosťou je, že A16 ponúka vyšší výpočtový výkon AI, než M1. Zatiaľ čo procesor pre počítače a tablety zvládne 11 biliónov operácií za sekundu (11 TOPS), mobilný čip ich za rovnaký čas zvládne až 17 biliónov (17 TOPS). Z logického hľadiska teda nedáva zmysel, že používatelia so zariadením, ktoré používajú výkonnejší čip, nedostanú funkcie AI, zatiaľ čo zariadenia so slabším čipom áno.
Kuo však zistil, že procesor nie je dôvod, prečo Apple Intelligence nebude podporovaný na iPhone 15 a iPhone 15 Plus. Dôvodom je iný komponent, konkrétne operačná pamäť (DRAM). Zariadenia s čipom M1 majú minimálne 8 GB DRAM, zatiaľ čo uvedená dvojica smartfónov má len 6 GB DRAM. To vraj nie je dostatok na to, aby mohli podporovať AI.
Pri modeloch iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max tento problém nie je, keďže používajú najnovší A17 Pro spárovaný s 8 GB DRAM.
Kuo s prihliadnutím na toto zistenie uvádza, že funkcie Apple Intelligence si vyžadujú približne 2 GB pamäte DRAM. Systém údajne využíva LLM (veľký jazykový model) na rozpoznávanie a generovanie textu, ktorý pozostáva z približne 3 miliárd parametrov. „Po kompresii (s použitím zmiešanej 2-bitovej a 4-bitovej konfigurácie) je potrebné na spustenie LLM pre Apple Intelligence na zariadení vyhradiť približne 0,7 až 1,5 GB DRAM,“ konštatuje analytik.
Čas pokročiť
Mnohí fanúšikovia Apple v minulosti bránili menšiu kapacitu pamäte v iPhonoch tým, že ich operačný systém je navrhnutý tak, aby aj so 6 GB DRAM fungoval plynulejšie, ako konkurenčné smartfón hoc aj s dvojnásobnou kapacitou pamäte. A hoci je pravda, že 6 GB pamäte na iPhonoch znamená niečo úplne iné, než 6 GB pamäte na Androide, ukazuje sa, že vyššie kapacity jednoducho majú svoj význam aj v prípade, že v danom okamihu nie sú potrebné.
Dôvodom je tzv. future-proofing, teda akési poistenie dostatočných kapacít do budúcnosti. iPhonom dlho stačilo 6 GB pamäte, no Apple zrejme akosi pozabudol na to, že technológie napredujú, čo znamená, že si pýtajú čoraz viac zdrojov. Nemožnosť modelov iPhone 15 a iPhone 15 Plus podporovať Apple Intelligence je toho jasným dôkazom.
Netreba pritom zabúdať na to, že aj samotná AI sa bude v dohľadnej dobe ešte väčšmi rozvíjať, čo znamená, že jej nároky na hardvérové komponenty výrazne stúpnu. Ako sa s tým Apple vysporiada, nevieme. Očakáva sa však, že v prípade série iPhone 16, ktorá debutuje na jeseň, budú Apple Intelligence podporovať všetky modely, teda aj tie základné.