Tisíce pacientov britskej Národnej zdravotnej služby (NHS) čoskoro obdržia niečo, o čom mohlo ľudstvo doposiaľ len snívať. Ako informuje BBC, bude im podaná testovacia verzia vôbec prvej vakcíny proti rakovine.
Táto vakcína sa má opierať o technológiu mRNA, ktorá bola využívaná aj pri vývoji vakcín proti Covid-19. Vakcíny proti koronavírusu sa napriek mnohým konšpiračným teóriám ukázali byť úspechom, nakoľko sa nám aj vďaka nim podarilo zažehnať tie najtvrdšie vlny šírenia.
Príkaz pre imunitný systém
V zjednodušenej podobe možno fungovanie vakcíny opísať tak, že po podaní vyvolá reakciu imunitného systému, ktorý bude vedený k tomu, aby zničil akékoľvek rakovinové bunky v tele. Pomôcť to má nielen v liečbe už prebiehajúceho rakovinového ochorenia, ale aj v prevencii voči vzniku budúcich nádorov.
Prvým pacientom, ktorému bola podaná upravená vakcína proti rakovine, konkrétne proti rakovine čreva, sa stal 55-ročný Elliot Pfebve. Očkovacia látka mu bola podaná na území nemocnice Queen Elizabeth Hospital, a to p absolvovaní operácie a chemoterapie. „Som nadšený, urobil som si prieskum o skúšobnej liečbe. Ak bude úspešná. pôjde o prelom v medicíne,“ uviedol Pfebve.
Výsledky prvej liečby ukázali, že Elliot stále mal v krvnom obehu nemálo fragmentov rakovinovej DNA, čo predstavuje riziko, že sa časom rakovina vráti. Z tohto dôvodu sa rozhodol prihlásiť na testovací program vakcíny, ktorú vyvinuli spoločnosti BioNTech a Genentech.
Liečba aj prevencia
Zvyčajne sú vakcíny navrhnuté tak, aby slúžili ako prevencia voči konkrétnemu ochoreniu. V prípade vakcíny proti rakovine je situácia iná. Vyvíja sa ako prostriedok ako na liečbu už infikovaných pacientov, tak aj na prevenciu voči návratu ochorenia.
Zdravotníci odobrali vzorku z Elliotovho nádoru a odoslali ju do odborných laboratórií na posudok. V tých identifikovali až 20 mutácií špecifických pre jeho typ rakoviny. Na základe získaných informácií a s využitím mRNA bola vyvinutá špecializovaná vakcína. Obsahuje inštrukcie, ktoré nútia imunitný systém k tomu, aby vyhľadal a následne eliminoval akékoľvek stopy rakovinových buniek.
„Myslím si, že toto je nová éra. Vedecké poznatky, ktoré za tým stoja, dávajú zmysel. Dúfam, že sa to stane štandardom starostlivosti. Dáva zmysel, že môžeme mať niečo, čo môže pacientom pomôcť znížiť riziko recidívy rakoviny,“ uviedla Dr. Victoria Kunene, hlavná výskumníčka z nemocnice Queen Elizabeth Hospital.
Ešte to potrvá
Samozrejme, cesta k vytvoreniu skutočne efektívnej vakcíny je stále iba na začiatku. Potenciál je však obrovský, čo vyvolávala masívny optimizmus, a to ako u zdravotníkov, tak aj u pacientov. Konkrétne do testovacej fázy experimentálnej vakcíny sa malo zapojiť viac ako 200 pacientov v Spojenom kráľovstve, Spojených štátoch, Nemecku, Belgicku, Španielsku a Švédsku.
Pacienti majú dostať až 15 dávok personalizovanej vakcíny. Predpokladá sa, že štúdia bude ukončená v priebehu roku 2027.
Zmienený optimizmus vyvoláva aj skutočnosť, že Elliot po obdržaní očkovacej látky nezaznamenal žiadne vážnejšie symptómy. Viac-menej zaregistroval len miernu horúčku, no inak nič. Je teda možné, že vakcína bude mať napokon miernejšie následky ako chemoterapia.
„Vieme, že aj po úspešnej operácii sa rakovina niekedy môže vrátiť, pretože v tele zostane niekoľko rakovinových buniek, ale použitie vakcíny zameranej na tieto zostávajúce bunky môže predstavovať spôsob, ako tomu zabrániť,“ skonštatoval Prof. Peter Johnson, klinický riaditeľ NHS pre rakovinu, v súvislosti so zdravotným stavom Elliota Pfebve.
Stojí za zmienku, že minulý mesiac bola jednému pacientovi v Londýne podaná mRNA vakcína proti melanómu, najsmrteľnejšej forme rakoviny kože. Táto injekcia bola vyvinutá v spolupráci medzi spoločnosťami Moderna a MSD.