Scenár, ktorého sa Apple nepochybne veľmi obával, napokon skutočne nastal. Ako píše server GSMArena, Európska únia (EÚ) oficiálne obvinila technologického giganta z porušenia pravidiel, ktoré udáva stále čerstvý Akt o digitálnych trhoch (DMA). Cieľom tejto legislatívy je chrániť hospodársku súťaž na území bloku. Konanie Apple, okolo ktorého sa točili otázniky už dlhší čas, pre toto poslanie očividne predstavuje vážnu hrozbu.
Apple, rovnako ako ostatné technologické firmy podnikajúce na území EÚ, mal dostatok času na prispôsobenie svojej politiky tak, aby bola jeho činnosť v súlade s požiadavkami bloku, teda presnejšie požiadavkami DMA. A spočiatku sa zdalo, že si všetky tie varovania a hrozby naozaj vzal k srdcu. V skutočnosti si ale nedal pokoj a aj naďalej pokúšal svoje šťastie. Toto riskovanie sa mu teraz vypomstilo.
Kto vstúpi, už len tak nevystúpi
Nie je žiadnym tajomstvom, že Apple je voči svojim produktom, hardvérovým i softvérovým, extrémne ochranársky. Najradšej by bol, aby používatelia jeho zariadení nijak nekomunikovali s okolitým svetom a ostali slepo verní len jeho riešeniam. A pre dosiahnutie tohto cieľa vyvinul naozaj veľké úsilie. Celý ekosystém Apple je postavený tak, aby každý, kto doň vstúpi, nemal tak jednoduchú cestu von.
Jeho filozofiu, ktorá sa ukázala byť mimoriadne efektívnou, mu však prekazila EÚ, a to už zmienenou legislatívou DMA. Táto legislatíva určuje prísne podmienky všetkým technologickým firmám, ktoré pôsobia na území bloku. Pravidlá hovoria ako o správaní voči konkurencii, tak aj o správaní voči spotrebiteľom. Obecne má za cieľ zamedziť akýmkoľvek praktikám, ktoré majú čo i len minimum dočinenia s nadobudnutím alebo zneužitím monopolného postavenia.
Jedna hrozba za druhou
Apple dostal dostatok varovaní aj času na to, aby adekvátne prispôsobil svoje operácie, resp. aby dosiahol súlad s náležitosťami DMA. Napriek tomu sa ale rozhodol pokračovať v nekalých praktikách, ktoré ho teraz môžu prísť veľmi draho.
Európska komisia (EK) totiž po dlhom vyšetrovaní dospela k názoru, že Apple je vinný z porušenia DMA, konkrétne kvôli zámernému odrádzaniu vývojárov aplikácií od využívania alternatívnych možností, teda iných obchodov s aplikáciami, než je App Store.
Poplatok za základnú technológiu
Hlavným problém v tomto smere je Core Technology Fee, čiže poplatok za základnú technológiu. Tento poplatok Apple účtuje vývojárom za každé dodatočné stiahnutie danej aplikácie nad akýsi bezplatný limit, ktorým je 1 milión stiahnutí. Za každé ďalšie stiahnutie si Apple od vývojárov pýta 0,50 eura.
To sa nemusí zdať ako extrémna čiastka, no ak by mala určitá aplikácia napríklad 1,5 milióna stiahnutí, pre giganta by to znamenalo províziu vo výške až 250 000 eur. A to už málo rozhodne nie je. Opäť pripomíname, že tento poplatok je účtovaný vývojárom. A to ešte nehovoríme o poplatku vo výške 3 percent, ktorý si Apple pýta za využitie jeho platobného procesu.
Apple teda síce obchody s aplikáciami tretích strán dovoľuje, no vývojárov obmedzuje tak, aby pre nich alternatívne možnosti neboli až tak výhodné. Žiaľ pre giganta, bystrým očiam EÚ táto praktika neunikla.
Čo bude nasledovať?
Apple dostal podmienku, aby do marca budúceho roku dosiahol úplný súlad s pravidlami DMA. Ak tak neurobí, hrozí mu pokuta vo výške až 10 percent ročného obratu, čo by predstavovalo okolo 38 miliárd eur. Stojí pritom za zmienku, že v prípade opakovaného porušovania legislatívy sa môže výška pokuty dvihnúť až na 20 percent ročného obratu.