Nie každý projekt, hoc aj zastrešovaný vplyvnou technologickou firmou, sa skončí úspechom. Po novom sa o tom na vlastnej koži presvedčil Microsoft, ktorý pred ôsmimi rokmi oznámil Project Natick. Išlo o experiment, v rámci ktorého chcel softvérový gigant zistiť, či je možné inštalovať a prevádzkovať dátové centrá aj pod oceánskou hladinou. A spočiatku sa celkom prekvapivo zdalo, že áno. Ako však teraz píše server Neowin, Microsoft napokon od tohto ambiciózneho projektu upustil.
Project Natick bol oznámený ešte v roku 2016, pričom prvé reálne výsledky priniesol len o dva roky neskôr, presnejšie na jar 2018. Vtedy, po niekoľkých menších testoch, Microsoft nainštaloval dátové centrum s názvom Northern Isles približne 35 metrov pod hladinu mora pri pobreží Škótska. Toto centrum obsahovalo až 864 serverov.
Pozitívne zistenia
V roku 2020 spoločnosť oficiálne publikovala výsledky testovacej prevádzky. Zistilo sa, že jej teórie boli správne. Bola totiž toho názoru, že dátové centrá nachádzajúce sa pod vodnou hladinou budú menej náchylné na nečakané komplikácie, konkrétne v porovnaní s dátovými centrami nachádzajúcimi sa na pevnine.
Microsoft v tom čase uviedol, že pri serveroch pod vodou skutočne bola poruchovosť nižšia, a to až 8-násobne. Okrem toho prehlásil, že takéto servery sa dajú zriadiť a nainštalovať celkom rýchlo, celý proces vraj mohol byť dokončený v priebehu len 90 dní, čo je značný rozdiel oproti dvom rokom, čo mal byť priemerný čas potrebný na vybudovanie veľkého dátového centra na pevnine.
Dá sa teda povedať, že dátové centrá pod vodnou hladinou mali predstavovať vhodnejšie riešenie, ktoré by ponúkalo nižšiu poruchovosť, a teda pohodlnejšiu prevádzku služieb a v dlhodobom časovom horizonte aj potenciálne úsporu nákladov.
Experiment potichu skončil
Napriek viacerým počiatočným úspechom však teraz Microsoft v tichosti potvrdil, že svoj experiment s podvodnými dátovými centrami ukončil. Potvrdila to priamo Noelle Walshová, vedúca divízie Cloud Operations + Innovation (CO+I) v spoločnosti Microsoft, a to so slovami, že spoločnosť už nebude budovať a prevádzkovať podmorské dátové centrá nikde na svete.
Dodala, že tieto dátové centrá boli funkčné, pričom spoločnosť sa v procese naučila veľa o tom, ako fungujú hladiny morí a ako vplývajú morské podmienky na funkcionalitu serverov.
Bola by škoda, keby tieto poznatky prišli len-tak na zmar. A očividne si to uvedomuje aj Microsoft. Preto vraj Project Natick tak úplne nekončí, len po novom bude využívaný skôr ako výskumná platforma na testovanie a overovanie nových konceptov týkajúcich sa spoľahlivosti a udržateľnosti dátových centier.
Dátových centier bude pribúdať
Je celkom škoda, že sa tento projekt skončil neúspechom. Predstavoval by totiž schopné riešenie problému, ktorý je priamo spätý s rozmachom umelej inteligencie. Keďže sa v tejto oblasti činí čoraz viac firiem, pričom samotné AI systémy postupne naberajú na kapacitách, je potrebná výstavba nových, objemnejších a schopnejších dátových centier.
Zistenia Microsoftu hovoria, že dátové centrá pod vodnou hladinou sú menej náchylné na technické problémy a náročné na inštaláciu. Išlo by teda o skvelé riešenie pre všetky firmy, ktoré sa obrátili, obracajú alebo sa plánujú obrátiť na umelú inteligenciu.
Žiaľ, nateraz nie je úplne jasné, prečo sa spoločnosť rozhodla s výstavbou podvodných dátových centier skončiť. Pevne však veríme, že čoskoro sa dočkáme odpovede aj na túto otázku.