Európska únia (EÚ) má na svojom území nastolené prísne pravidlá, pokiaľ ide o hospodársku súťaž. V tomto smere striehne predovšetkým na technologických gigantov, ako sú Apple, Meta a ďalší im podobní. Ako sme vás informovali v samostatnom článku, blok má v súvislosti s nekalým monopolným správaním vyšetrovať viacero vplyvných mien. A z pádneho dôvodu je terčom jedným z nich aj Microsoft.
Ako informuje denník Teraz.sk, protimonopolné úrady EÚ v utorok obvinili aktuálne najhodnotnejšiu firmu na svete z porušenia pravidiel hospodárskej súťaže. Previniť sa mala spojením aplikácie Teams, ktorá slúži na odosielanie správ a videokonferencie, so základnými kancelárskymi aplikáciami, medzi ktoré patria Office 365 a Microsoft 365.
Aby sme boli konkrétnejší, obvinenie prišlo zo strany Európskej komisie (EK), ktorá v rámci EÚ figuruje ako najvyššie postavený protimonopolný orgán. Komisia je toho názoru, že aplikácia Teams mohla zlúčením s kancelárskymi službami získať neférovú „distribučnú výhodu“. Microsoft totiž zákazníkom pri kúpe softvéru neponúkal možnosť výberu.
Pôvodne bolo vyšetrovanie v tejto veci zahájené ešte v júli minulého roku, konkrétne po tom, ako konkurenčná spoločnosť Slack Technologies, známa svojou komunikačnou platformou Slack, podala na Microsoft oficiálnu sťažnosť. Urobila tak priamo v hlavnom meste EÚ, čiže Bruseli.
Polepšil sa, no nie dostatočne
Komisia uznáva, že Microsoft neskôr začal ponúkať niektoré zo svojich softvérových balíčkov aj bez aplikácie Teams. Zmeny, ku ktorým pristúpil, však v jej očiach neboli a nie sú dostatočné na to, aby odstránili vážne obavy z nekalej konkurenčnej výhody. Gigant preto musí podľa EK urobiť viac, aby dosiahol súlad s pravidlami EÚ ohľadne hospodárskej súťaže.
Na situáciu už priamo reagoval aj Brad Smith, prezident Microsoftu. V pripravenom vyhlásení ocenil „jasnosť“ v rámci komunikácie a prehlásil, že spoločnosť bude po oddelení tímov a vykonaní počiatočných krokov v oblasti interoperability aktívne pracovať na tom, aby priniesla riešenia, ktoré by zmiernili zostávajúce obavy Komisie.
Vyšetrovaný je aj Apple
Okrem Microsoftu sa EK v nemalej miere zaujíma aj o aktivitu Apple. V tomto prípade má dozorný orgán problém s poplatkom známym ako Core Technology Fee, čiže poplatkom za základnú technológiu. Tento poplatok spoločnosť účtuje vývojárom za každé dodatočné stiahnutie danej aplikácie nad stanovený bezplatný limit, ktorým je 1 milión stiahnutí. Za každé stiahnutie navyše si Apple pýta províziu vo výške 0,50 eura.
Apple sa teda môže dopúšťať vážneho porušovania Aktu od digitálnych trhoch (DMA), čo je legislatíva EÚ cieliaca na zlepšenie kondície hospodárskej súťaže medzi technologickými firmami. Zákon pritom jasne stanovuje, že v prípade jeho porušenia môže byť daný subjekt pokutovaný vo výške až 10 percent ročného obratu, čo by v prípade Apple vychádzalo až na 38 miliárd dolárov.
Podrobnejšie si o tejto téme môžete prečítať v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.