Brázdenie internetom a sťahovanie programov, ktoré sľubujú lákavé ponuky, sa v okamžiku môže zo zábavy premeniť na živú nočnú moru. Asi ani nemusíme hovoriť, že internet je plný nástrah, ktorých cieľom nie je nič iné, než uškodiť naivnej obeti. Tou sa pritom nemusí stať len najväčší technologický antitalent, ale aj ostrieľaný veterán, ktorý sa v online priestore pohybuje už dlhé roky.
Jedna z tých novších hrozieb, o ktorej píše server Chip.cz, na základe informácií od AnhLab Security Intelligence Center (ASEC), cieli na relatívne rozšírenú skupinu používateľov PC, konkrétne na hráčov. Prezentuje sa totiž ako veľmi zaujímavý emulátor, no v skutočnosti ide len o prenášača nebezpečného malvéru.
Emulátory sú v komunite hráčov obľúbenými nástrojmi, nakoľko im umožňujú hrať hry, ktoré sú bežne vyvinuté pre iné platformy, na počítači. A práve z ohromnej popularity sa snažia vyťažiť maximum aj zákerní podvodníci.
Ponuka, akú je dobré odmietnuť
Inkriminovaný emulátor, ktorý prenáša malvér, má pritom veľmi lákavý popis. Stojí v ňom totiž, že umožňuje emuláciu hier pre konzolu PlayStation 4. A možnosť hrať hry určené pre globálne úspešnú konzolu bez toho, aby ju bolo treba kúpiť, je ponuka, ktorá sa dá len veľmi ťažko odmietnuť. V tomto konkrétnom prípade sa však odolanie naozaj vypláca.
Emulátor nesie názov PS4Emus a šíri sa prostredníctvom webovej stránky, ktorej snímku nájdete pod týmto odsekom. Môžeme si na nej všimnúť stručný opis toho, čo emulátor ponúka, ako aj sekciu s často pokladanými otázkami. Po dizajnovej stránke nie je web to najlepšie, čo môžete vidieť, no ostatne pôsobí celkom legitímne. Zo sekcie napravo sa dozvedáme, že emulátor funguje na operačných systémoch Windows, macOS, Apple a Android. Nižšie sa nachádza jasne viditeľné tlačidlo pre stiahnutie softvéru.
Kľúčom je na toto tlačidlo za žiadnych okolností neklikať. Akonáhle tak spravíte, spustí sa reťazec nepríjemných problémov. Smutným faktom je, že väčšina programov, ktoré si ľudia stiahnu, si aj okamžite nainštalujú. A práve inštalácia je to, čomu sa treba v prípade PS4Emus vyvarovať. V procese sa totiž nainštaluje malvér, ktorý z počítača spraví baňu na kryptomeny.
Program je to naozaj zákerný. Akonáhle sa spustí inštalačný proces, pomocou príkazov rozhrania PowerShell sa skopíruje do systému používateľa a hlboko sa doň integruje. Dokonca si vytvorí svoje miesto v plánovači úloh. Snaží sa o to, aby nebol odhalený, takže pracuje nepozorovane. Zapne sa však vždy spolu s počítačom a následne zneužíva dostupný výpočtový výkon na ťažbu kryptomien.
Ak na tento emulátor natrafíte, vyvarujte sa mu. Dobrým nápadom je aj varovať pred ním svojich blízkych, teda ak sa medzi nimi nachádzajú nejakí hráči.
Ako sa vyvarovať takýmto problémom?
S tým, ako sa internet rozrastá, stúpa aj frekvencia pokusov o kybernetické útoky. Preto je dôležité, aby ste pri surfovaní po webe vždy dbali na maximálnu obozretnosť. Ako sme spomenuli vyššie, obeťou kybernetického útoku či podvodu sa môžu stať aj zručnejší, teda technologicky schopnejší z nás. Netreba totiž zabúdať na to, že aj záškodníci priebežne inovujú svoje praktiky.
Ak si potrebujete stiahnuť určitý softvér, skúste sa najskôr dôkladne uistiť, že zdroj, ktorý ste si vyhliadli, je legitímny. Vyhýbajte sa stránkam, ktoré už na prvý pohľad pôsobia podozrivo – majú chybný alebo príliš jednoduchý dizajn, obsahujú gramatické chyby a podobne.
Internet je prakticky nevyčerpateľným zdrojom informácií, takže máte možnosť si o danej lokalite či softvéri, ktorý daná lokalita ponúka, prečítať viac. Možno zistíte, že viaceré stránky prechovávajú pozitívny postoj, čo značí, že sa netreba ničoho báť. Možno zistíte, že ide o zákerný podvod, ktorému ste skoro naleteli aj vy.
Najlepšie bude, keď sa rozhodnete sťahovať akýkoľvek softvér len prostredníctvom oficiálnych platforiem a webov. V prípade OS Windows je dobrým zdrojom programov Microsoft Store, v prípade macOS sa zase môžete obrátiť na App Store. No ak predsa len potrebujete program, ktorý je len niekde na webe, radšej si najskôr spravte aspoň malý prieskum. Môže to byť zdĺhavé, no radšej sa chvíľu zdržať, než potom plakať nad rozliatym mliekom.