Kontroverzná legislatíva EÚ, ktorá mala de facto pochovať naše súkromie, sa napokon nestane realitou. Pôvodným plánom bolo získať prístup ku všetkým zariadeniam, ktorými sa používatelia pripájajú na internet, a to s cieľom kontrolovať, či sa v nich nenachádza podozrivý obsah. Návrh známy ako Chat Control, ktorý bol pôvodne predstavený ešte v máji roku 2022, sa nedočkal dostatočnej podpory, informuje server Živě.cz.
Hoci je pravda, že internet je miesto, ktoré treba adekvátne kontrolovať, korigovať či regulovať, EÚ si zvolila celkom nešťastné riešenie. Chcela prehľadávať naše zariadenia s tým, že ak by došlo k nájdeniu podozrivého obsahu, oslovila by bezpečnostné zložky daného členského štátu. Pod podozrivým obsahom sme si mali predstaviť napríklad detskú pornografiu či obsah zachytávajúci týranie detí. Cieľom legislatívy tak bolo posilniť ochranu maloletých používateľov internetu.
Rázny odpor
Voči tomuto návrhu sa ohradili mnohí, vrátane bezpečnostných expertov. Napríklad šéfka komunikačnej platformy Signal Meredith Whittaker v príspevku na sociálnej sieti X uviedla, že takýto krok by podkopal šifrovanie a viedol k vzniku vážnych rizík.
EÚ totiž chcela získať prístup nielen k smartfónom, ale aj počítačom či dokonca inteligentným vozidlám. Lustrovať by vraj mohla aj naše súkromné správy, vrátane tých chránených šifrovaním.
Zvíťazilo súkromie
Ivan Bartoš, zástupca predsedu vlády pre digitalizáciu a minister pre miestny rozvoj, na sieť X napísal, že návrh Chat Control bol stiahnutý z pojednávania Rady EÚ, a to belgickým predsedníctvom. Dôvodom bola jeho nedostatočná podpora.
O zvrate udalostí potom informoval aj Moritz Körner, poslanec Európskeho parlamentu. Konkrétne uviedol, že otázka bola na poslednú chvíľu stiahnutí zo štvrťročného stretnutia veľvyslancov v Bruseli.