Vzťahy medzi Európskou úniou (EÚ) a Čínou sú čoraz vypätejšie. Kľúčovou udalosťou bolo nedávne oznámenie EÚ ohľadne mimoriadnych ciel na dovoz čínskych elektromobilov. Pochopiteľne, Čína okamžite zareagovala a aktuálne žiada blok, aby od ciel upustil do 4. júla. Obidve strany sa totiž zhodli na vzájomných rokovaniach. To ale nie je všetko, čo Čína od EÚ požaduje.
Aktuálne totiž medzi dvoma stranami prebiehajú dohady aj ohľadne sankcií, ktoré EÚ uvalila na čínske firmy podozrievané z podporovania ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine, píše server Teraz.sk.
Čína požaduje, aby bol sankcie zrušené. Mao Ning, hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí, v rámci tlačovej konferencie uviedla, že Čína je vždy proti jednostranným sankciám, ktoré nemajú oporu v medzinárodnom práve.
Sankcie postihli 19 čínskych firiem
EÚ uvalila sankcie na presne 19 spoločností s pôvodom v Číne, ktoré boli podozrievané z podpory ruskej agresie, ktorej dôsledkom je stále prebiehajúca vojna na Ukrajine. Viaceré z dotknutých firiem sú z Hongkongu, na zozname sa nachádzajú aj dvaja globálni satelitní giganti. Sankcie zahŕňajú obmedzenia týkajúce sa predaja tovaru a technológií s dvojakým použitím, ktoré je možné použiť na posilnenie ruského obranného či bezpečnostného sektora.
EÚ má na konte už 14 balíkov sankcií voči Rusku. V tom poslednom pridala na „čiernu listinu“ ďalších 61 spoločností. Presnejšie ide o zoznam subjektov obvinených z priamej podpory ruského vojensko-priemyselného komplexu. Celkovo sa tak na zozname nachádza už 675 subjektov.
Dodávatelia cenných informácií
Medzi novo zahrnutými firmami figuruje aj už zmienená dvojica čínskych satelitných gigantov, ktorí sa podieľali na predaji satelitov a satelitných snímok súkromnej Wagnerovej skupine žoldnierov. Tá bojuje na strane Ruska.
Mao Ning vysvetlila, že pokiaľ ide o kooperáciu čínskych firiem s Ruskom, má charakter iba bežnej výmeny a spolupráce. Preto Čína vyzýva európsku stranu, aby sankcie odvolala a namiesto nich prijala opatrenia potrebné na rázne presadzovanie legitímnych práv a záujmov čínskych podnikov.
V tomto smere možno poukázať na vlaňajšie vyšetrovanie AFP, ktoré odhalilo, že Wagnerova skupina v roku 2022 podpísala zmluvu v hodnote viac ako 30 miliónov amerických dolárov (v prepočte necelých 28 miliónov eur) s čínskou firmou Beijing Yunze Technology Co Ltd na získanie dvoch satelitov s vysokým rozlíšením a použitie ich snímok.
Táto zmluva bola podpísaná ešte v novembri 2022, teda viac ako pol roka od invázie ruských vojsk na Ukrajinu, v čom Wagnerova skupina zohrala dôležitú úlohu.
Druhou dotknutou firmou je Head Aerospace Technology, ktorá taktiež predáva satelitná snímky. V roku 2023 bola zaradená na sankčný zoznam Spojených štátov, rovnako za podporu Wagnerovej skupiny.
Čína obvinenia popiera
Sankcie teda neboli uvalené kvôli tomu, že by Čína pomáhala Rusku zbraňami. Pomáha jej však cennými informáciami a podľa Spojených štátov a Európy aj predajom komponentov a vybavenia určeného pre vojenský priemysel. Všetky tieto obvinenia čínska strana tvrdo popiera.
Na záver možno zmieniť, že okrem čínskych firiem bolo na sankčný zoznam EÚ zaradených aj deväť spoločností z Turecka, dve z Kirgizska, jedna z Indie, jedna z Kazachstanu a jedna zo Spojených arabských emirátov. Platí pritom, že približne polovica z novo zaradených firiem má nahlásené sídlo v Rusku.