Ministerstvo životného prostredia Českej republiky v spolupráci s analytickou spoločnosťou Adastra Lab nedávno uskutočnilo experiment, ktorým sledovali cestu 100 PET fliaš. Výsledky sú prekvapujúce a ukazujú, že len štvrtina fliaš sa dostane do recyklačných zariadení po troch mesiacoch od vhodenia do kontajnera na plasty.
Podľa ministra životného prostredia Petra Hladíka súčasný systém recyklácie triedi približne 75 % PET fliaš. „Experiment ukázal, že zo všetkých predaných PET fliaš má reálnu šancu na recykláciu len každá druhá. A to za predpokladu, že všetky PET fliaše, ktoré sa dostanú do triedičiek, budú odoslané do recyklačných centier, a nie na energetické využitie,“ vysvetlil Hladík.
Dáta z experimentu ukázali, že 39,6 % PET fliaš po troch mesiacoch končí v triedičkách alebo zberných dvoroch. Do recyklačných centier sa dostane len 19,3 % z týchto fliaš, 11,8 % končí na skládkach a 4,3 % na iných miestach, ako sú lúky, parkoviská či benzínové stanice. Takmer každá desiata PET fľaša skončí v zahraničí, najčastejšie v recyklačných centrách na Slovensku (až desatina) alebo vo Francúzsku.
Použili špeciálny IoT čip
Pre účely experimentu umiestnili autori prieskumu do 100 prázdnych PET fliaš čipy so sledovacím zariadením, ktoré vhodili do kontajnerov určených na plasty na rôznych miestach v Česku. Analytici sledovali pohyb fliaš počas troch mesiacov.
Firmy vyvážajúce odpad a niektoré obce tvrdia, že Češi dôsledne triedia a v Česku sa recykluje veľké množstvo plastu. Ministerstvo však uvádza, že presnejšiu evidenciu toho, čo sa deje s rôznymi materiálmi a efektívnejšie využitie zdrojov pomôže dosiahnuť centrálny zálohový systém na PET fľaše. Ten by mohol v Česku začať fungovať od roku 2026.
Podľa údajov je materiálovo využiteľných len necelých 60 % triedených fliaš. Hladík uviedol, že to je jedna z motivácií, prečo Česko chce zaviesť zálohovanie.
16 centov za fľašu
Navrhovaná novela ministerstva má v Česku zaviesť zálohu na PET obaly a plechovky vo výške 4 korún (16 centov) a zriadiť 11 000 miest pre ich zber. Do systému by sa mali zapojiť aj čerpacie stanice. Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že zálohovanie obalov by malo preniesť väčšiu finančnú zodpovednosť na spotrebiteľov a zefektívniť triedenie odpadu.
Návrh novely zákona o obaloch je aktuálne v legislatívnom procese. Odporcovia zálohovania upozorňujú na nutnosť dopravy obalov do obchodov a s tým spojené logistické výzvy, ako je potreba priestorov na zberných miestach a zachovanie neporušených tvaru nápojových obalov.