Každý skúsenejší investor vie, že hoci sa kryptomeny v posledných rokoch tešia ohromnej publicite, rozhodne nie sú zárukou bohatstva. Stále ide o volatilné aktívum, ktoré sa môže spájať nielen s masívnymi zárobkami, ale aj masívnymi stratami. Aj preto sa v očiach investorov majú kryptomeny postupne dostávať na akúsi druhú koľaj. Čoraz častejšie ich nahrádzajú aktíva, ktoré sú v tom či onom zmysle späté s novodobým technologickým trendom, a síce umelou inteligenciou (AI), píše server oPeniazoch.sk.
Ak sledujete dianie v oblasti investičných aktív, zrejme viete, že Bitcoin, ako aj niekoľko ďalších kryptomien, má za sebou jeden z najťažších týždňov vôbec. A hoci je pravda, že situácia sa postupne vracia späť do „normálu“, podľa analytikov ide o aktuálny negatívny trend, ktorého zvrátenie bude veľmi náročnou úlohou.
Nepriaznivý vývoj
Analytici sa totiž pozerajú nielen na udalosti posledných dní, ale aj na predošlý vývoj. Napríklad Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB, označil vývoj na trhu s kryptomenami v posledných týždňoch za výrazne negatívny. A rozhodne sa nemýli. Hodnota najväčších hráčov, ktorými sú Bitcoin a Ethereum, v priebehu uplynulého mesiaca klesla približne o 10 percent, čo rozhodne nie je málo. Viaceré menšie kryptomeny pritom zaznamenávajú ešte výraznejší pokles, v niektorých prípadoch má dosahovať až 30 percent.
Nemky dodáva, že kryptomeny, dokonca aj tie známejšie, v poslednom období zaostávajú za inými finančnými aktívami, ako napríklad akciami, zlatom či dlhopismi. Uznáva však, že aj napriek negatívnemu vývoju v posledných týždňoch je Bitcoin od začiatku roka vyššie o 44 percent, čo rozhodne nie je málo. Tento rast zrejme možno pripísať pozitívnym očakávaniam, ktoré čiastočne plynuli a plynú z aprílového halvingu.
Zlé správy z ekonomického sektora
Negatívny sentiment v spojitosti s kryptoaktívami však údajne ostáva evidentný. Podľa analytika sa začal šíriť po tom, čo údaje zo Spojených štátov naznačili pridlhé trvanie vysokých sadzieb stanovených centrálnou bankou. Prvé veľké údaje vraj prišli zo strany trhu práce a týkali sa zmien v platoch mimo poľnohospodárskeho sektora, čo naznačilo vyšší prílev nových pracovníkov, než aký udávali predošlé očakávania.
Publikované boli aj dáta o nižšej spotrebiteľskej inflácii, ktoré naznačili celkom pozitívny scenár, pokiaľ ide o rast cien. Tieto údaje však boli veľmi rýchlo zmetené zo stola, a to priamo centrálnou bankou, ktorá investorom prezradila svoje predikcie na nasledujúce obdobie. Hovorili ako o vyššej inflácii, než aká bola predpovedaná v prvom štvrťroku, tak aj o tom, že do konca roka dôjde už iba k jednému zníženiu sadzieb. Pôvodne mali byť až tri.
Pochopiteľne, reakcia investorov na tieto slová bola prakticky okamžitá a celkom drastická. V nemalej miere začali vyberať zisky zo svojich pozícií, a to predovšetkým na kryptomenách. Neistá ekonomická situácia v budúcnosti ich totiž odradila od investovania do aktív, ktoré sú všeobecne považované za veľmi volatilné. Namiesto toho presunuli svoje voľné prostriedky do menej rizikových aktív, hoci s potenciálne nižším výnosom, akými sú napríklad štátne dlhopisy.
Bitcoin nestíha akciovému trhu
Bitcoin môže strácať u investorov na popularite aj kvôli tomu, že v rámci vývoja už nezvláda držať krok s akciovým trhom. Tento trh totiž generuje masívny rast vďaka rastu hodnoty jednotlivých akciových spoločností, spomedzi ktorých sú najväčšími ťahúňmi technologické firmy. Tie totiž zarábajú obrovské sumy na tom, že ťažia z rozmachu umelej inteligencie, ktorá sa stáva čoraz populárnejším trendom, a to nielen v technologickej sfére. Vývoj trhu s kryptomenami závisí od iných faktorov, predovšetkým od makroekonomických správ a výhľadov na vývoj krátkodobých úrokových sadzieb.
Rozdielov si možno všimnúť na viacerých frontoch. Zatiaľ čo Bitcoin sa neustále dookola prelieva zo zelených čísel do červených, napríklad taká NVIDIA sa nedávno na chvíľu stala najhodnotnejšou spoločnosťou na svete, a to z veľkej časti vďaka tomu, že si udržiava dominantný podiel na trhu s čipmi pre systémy umelej inteligencie.
V oblasti AI sa však činí asi každá vplyvná technologická firma. Po novom na tento trend naskočil dokonca aj Apple. A to už o niečom svedčí.
Investori preto čoraz častejšie a hojnejšie investujú namiesto kryptomien skôr do akcií, ktoré majú čo dočinenia s umelou inteligenciou. Samozrejme, tým nechceme povedať, že by Bitcoin spel do záhuby. Stále existuje mnoho vplyvných mien, ktoré tvrdia, že ten najsilnejší rast kryptomenu ešte len čaká. Podľa jednej veľmi optimistickej prognózy, s ktorou prišiel analytik Willy Woo, dosiahne Bitcoin v špičke súčasného rastového cyklu hodnotu až 650 000 dolárov, čo v prepočte vychádza na približne 607 000 eur.