Apple v rámci vývojárskej konferencie WWDC, ktorá sa konala v priebehu 10. až 14. júna, konečne oznámil podporu funkcií umelej inteligencie (AI) pre svoje zariadenia. Systému, ktorý dostal názov Apple Intelligence, sa dočkajú ako smartfóny, tak aj tablety a počítače. Nie na všetky tieto kategórie však platí rovnaký meter. V prípade iPhonov sú podmienky oveľa prísnejšie, čo je dôvod, prečo funkcie AI získajú len dva aktuálne prémiové modely, teda iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.
Prečo tomu tak je? Ako píše server MacRumors, po novom na túto otázku odpovedá priamo Apple. Žiadnych extra noviniek sme sa ale nedočkali. Kalifornský gigant de facto len potvrdil teóriu, ktorú pár dní dozadu prezentoval analytik Ming-či Kuo.
Na prísne podmienky týkajúce sa umelej inteligencie na iPhonoch sa spýtal John Gruber z Daring Fireball, a to priamo Johna Giannandrea, vedúceho oddelenia umelej inteligencie a strojového učenia, Grega Joswiaka, šéfa marketingu a Craiga Federighiho, šéfa softvérového inžinierstva.
Nejde o propagáciu najdrahších modelov
Giannandrea vysvetlil, že spustenie modelov umelej inteligencie priamo na zariadení sa nazýva inferencia. A v prípade Apple je vraj inferencia veľkých jazykových modelov (LLM), ktoré používa systém Apple Intelligence, veľmi náročná, pokiaľ ide o výpočtový výkon. Dané zariadenie musí mať dostatočnú šírku pásma, kapacitu neurónovej jednotky, ako aj silu, aby dokázal LLM rozbehnúť s dostatočnou rýchlosťou, teda aby fungovali užitočne.
Vedúci oddelenia AI ozrejmil, že Apple Intelligence by zrejme mohli podporovať aj staršie modely iPhone, avšak systém by vraj fungoval veľmi pomaly, takže by nebol užitočný.
Gruber sa v nadväznosti na toto vysvetlenie opýtal, či teda obmedzenie funkcií umelej inteligencie iba na prémiové modely iPhone poslednej generácie naozaj nie je iba akýmsi programom, ktorého cieľom je podporiť predaj týchto zariadení. Joswiak ho ubezpečil, že tak tomu naozaj nie je. Keby to tak vraj bolo, rovnaké podmienky by boli uložené aj v prípade iPadov a Macov.
Problémom nemusí byť nutne čip
Stojí však za zmienku, že problémom pri starších iPhonoch nemusí byť nutne procesor, konkrétne jeho schopnosť pracovať s umelou inteligenciou. Apple Intelligence nedostanú ani základné modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ani predchádzajúca generácia špičkových variantov, čiže iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Všetky tieto telefóny pritom používajú čip A16 založený na 4 nm výrobnom procese, ktorý v rámci AI ponúka výkon až 17 TOPS, čo je 17 biliónov operácií za sekundu.
Pokiaľ ide o iPady a Macy, na Apple Intelligence sa môžu tešiť všetky modely, ktoré poháňa aspoň procesor M1. Ten pritom ponúka výpočtový výkon AI na úrovni 11 TOPS, čo je 11 biliónov operácií za sekundu. V tomto konkrétnom smere je teda A16 schopnejší ako M1.
Skutočný problém zrejme leží niekde inde, konkrétne v operačnej pamäti. Všetky modely iPhone okrem iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max majú iba 6 GB RAM. Uvedená dvojica disponuje 8 GB pamäte. Je teda vysoko pravdepodobné, že hlavným dôvodom, prečo staršie iPhony nedostanú Apple Intelligence, je nedostatočná kapacita RAM.
Ming-Či Kuo povedal, že na spustenie LLM pre Apple Intelligencie musí byť v zariadení vyhradených približne 0,7 až 1,5 GB pamäte. Treba však doplniť, že ide len o odhad, ku ktorému sa analytik dopracoval po aplikovaní kompresie, teda použitím zmiešanej 2-bitovej a 4-bitovej konfigurácie systému.