Ak by sme sa mali baviť o najviac kontroverzných produktoch modernej doby, nepochybne by prišla reč aj na Apple Vision Pro. Tento headset pre virtuálnu a rozšírenú realitou (AR/VR) ohúril mnohým, hoci nie vo všetkých prípadoch pozitívne. Je pravda, že zariadenie ponúkalo a stále ponúka prvotriedne technické parametre a softvérové kapacity, avšak háčik je v tom, že si za ne Apple pýta 3 500 dolárov. A to ešte nejde o cenu, ktorá by zahŕňala clá či daň.
Dávnejšie sa začalo hovoriť o tom, že Apple už pracuje na druhej generácii Apple Vision Pro, ktorá by pravdepodobne debutovala ako Apple Vision Pro 2. Portál The Infromation však teraz prináša informáciu, ktorá tvrdí niečo iné. Kalifornský gigant vraj vývoj zariadenia pozastavil.
Raketový nástup
Klamali by sme, ak by sme povedali, že Apple Vision Pro nie je zaujímavé zariadenie. Tomuto popisu totiž rozhodne zodpovedá. Je nabitý špičkovými technológiami, a to ako zvonka, tak i zvnútra. Ohúriť dokáže napríklad obrovským počtom kamier, ktoré snímajú kompletne celé okolie, ako aj kopou senzorov, ktoré adekvátne monitorujú pohyb očí.
Ako nám ukázali demonštrácie a recenzie, s Apple Vision Pro sa naozaj ocitnete na prelome sveta skutočného a sveta virtuálneho. To, čo okolo seba vidíte, je skutočné, avšak zábery z reálneho sveta môžete doplniť o pracovné okná vašich obľúbených aplikácií. Môžete teda napríklad sedieť doma na gauči, pozerať futbalový zápas na televízore, a vo virtuálnej realite mať zapnuté dajme tomu okienko s komentármi, ktoré ľudia píšu na internete.
Ošiaľ postupne utíchol
Hoci headset debutoval s cenou až 3 500 dolárov, objednávky sa len hrnuli. Apple vraj takmer okamžite po debute zarobil enormné množstvo peňazí. Produkt sa taktiež tešil hojnej publicite a celkom pozitívnym recenziám.
Nedlho na to však došlo k zmene. Poniektorí ľudia začali používať Apple Vision Pro spôsobom, ktorý mal veľmi ďaleko od bezpečného. Ľudia ho nosili počas chôdze cez preplnené mestské centrá, dokonca aj cez prechody pre chodcov, no ešte strašlivejšie boli prípady, kedy ho ľudia nosili a používali počas šoférovania. To viedlo k ráznej odozve, ktoré vyústila v nie zrovna priaznivú publicitu.
Reputácii headsetu rozhodne neprospelo ani zistenie, že náklady na hardvérové komponenty pre jeden kus Apple Vision Pro majú dosahovať okolo 1 500 dolárov, zatiaľ čo maloobchodná cena činí až 3 500 dolárov. Samozrejme, nejaké náklady si rozhodne vyhradili aj softvérové funkcie, licencie, transport a podobne, no veľkú časť zrejme tvorí poriadne mastná prirážka.
Potom, zdá sa, zariadenie ľudí akosi omrzelo. Samozrejme, mnohí si ho nechali a pravdepodobne ho používajú dodnes, no mnohí sa ho nakoniec rozhodli vrátiť a vziať si späť svoje peniaze.
Má sa sústrediť na lacnejší model
A tým môžeme premostiť k dôvodu, prečo mal Apple pozastaviť vývoj Vision Pro 2. Podľa The Information sa gigant takto rozhodol preto, aby mohol urýchliť práce na lacnejšej verzii headsetu.
Táto teória je v súlade s predošlými predpoveďami, podľa ktorých má Apple v pláne rozdeliť produktovú líniu Vision na dve série. V podstate by sa venovali jednému a tomu istému zariadeniu, avšak v dvoch rôznych formách. Zatiaľ čo jeden rad by sa sústredil na prémiové varianty s prívlastkom „Pro“, druhý rad by šetril náklady, čím by vznikla akási lacnejšia, de facto „základná“ verzia.
Informácia o tom, že Apple pozastavil vývoj Apple Vision Pro 2, vyplýva z oznámenia, ktoré mal gigant doručiť jednému zo svojich dodávateľov.
Pokiaľ ide o lacnejší model, jeho názov nám zatiaľ nie je známy, poznáme len jeho kódové označenie – N109. Práce na ňom mali začať už v roku 2022, pričom cieľom má byť toto zariadenie predávať s podobnou cenou, ako špičkové modely iPhone Pro Max. Bavíme sa teda o čiastke v rozmedzí 1 300 až 1 800 eur.
Žiaľ, mnoho informácií o headsete nám zatiaľ chýba, avšak údajne oficiálne debutuje už v priebehu budúceho roka, pravdepodobne niekedy ku koncu.