Umelá inteligencia (AI) je novodobým trendom nielen v technologickej sfére. Postupom času na tento rozbiehajúci sa vlak stihlo naskočiť mnoho popredných firiem. Apple sa tohto skoku dlho zdráhal, no napokon sa k nemu predsa len odhodlal. V rámci vývojárskej konferencie WWDC, ktorá začala včera 10. júna, oznámil kľúčové partnerstvo, ktoré definitívne potvrdzuje príchod AI do jeho zariadení, informuje NPR.
Dlhšie sa špekulovalo o tom, že Apple za účelom uvedenia funkcií AI do iPhonov, iPadov, MacBookov a ďalších zariadení uzavrie spoluprácu s Google. Napokon sa však ukázalo, že táto predikcia nebola pravdivá. Za partnera si v tomto dôležitom smere zvolil spoločnosť OpenAI, ktorá je strojcom celosvetovo úspešného modelu ChatGPT, okrem iného.
Toto partnerstvo je prvým svojho druhu v histórii Apple. Pre OpenAI ide o ďalšieho cenného klienta, svoje riešenia totiž poskytuje aj iným vplyvným technologickým firmám, vrátane Microsoftu.
Trvalo to, no dočkali sme sa
Apple sa týmto krokom definitívne začleňuje medzi obsiahlu skupinu spoločností, ktoré chcú prostredníctvom AI vylepšiť svoje produkty a spraviť ich atraktívnejšími pre zákazníkov. Taktiež ho možno vnímať ako snahu o dobehnutie Samsungu, ktorý priniesol AI do svojich smartfónov ešte v januári tohto roku.
Riešenia OpenAI, vrátane ChatGPT, budú integrované aj do inteligentného asistenta Siri, ktorý sa v posledných rokoch netešil ktovieakej popularite. Konkrétne s touto novinkou prišiel Craig Federighi, riaditeľ softvérového oddelenia v Apple. Uviedol, že vďaka partnerstvu bude Siri schopná pomôcť ľuďom s ich každodennými úkonmi. Bude vedieť napríklad navrhovať chutné recepty, odporúčať dekorácie do izby či dokonca písať príbehy.
„Predpokladajme, že chcete vytvoriť vlastný príbeh pred spaním pre svoje šesťročné dieťa, ktoré miluje motýle a riešenie hádaniek,“ povedal Federighi. „Vložte svoj prvotný nápad a pošlite ho ChatGPT.“
Apple Intelligence
Funkcie AI v rámci produktov Apple sú kolektívne označované pojmom Apple Intelligence. Nejde však o samostatný produkt. Ide skôr o softvérové doplnky, ktoré by sa eventuálne mali stať súčasťou každej jednej natívnej služby spoločnosti.
Ich cieľ je veľmi jednoduchý, a to uľahčiť každodenný život používateľov. Vďaka pričineniu OpenAI bude Apple schopný ponúknuť napríklad pokročilého asistenta pre písanie, ktorý navrhne vhodnejšie návrhy správ, ako aj vylepšený diár, ktorý odporučí najkratšiu trasu k nadchádzajúcej schôdzi, píše BBC.
V tomto bode si na chvíľku odskočíme späť k Siri. Asistent bude fungovať podobne ako ChatGPT, teda ako generatívny model. Dočká sa taktiež podpory pre tzv. In-app actions, čo znamená, že bude prítomný aj vo vnútri jednotlivých aplikácií, najskôr zrejme tých natívnych pre iOS a macOS. Ak napríklad navštívite aplikáciu Fotky, budete si môcť nechať vyhľadať konkrétnu snímku podľa miest alebo ľudí, upraviť ju a následne odoslať ako prílohu v e-mailovej správe.
Vítanou novinkou je aj podpora pre generovanie obrázkov. K dispozícii bude možnosť vygenerovania vlastných emoji, resp. „Genmoji“, ale aj väčších obrázkov, a to na základe textových príkazov. Dostupná však bude aj možnosť generovania na základe už existujúcich fotografií.
Táto funkcia sa bude vzťahovať dokonca aj na dokumenty. Ak napríklad napíšete prácu o dažďových pralesoch, no nebudete môcť k tejto téme nájsť žiadne vhodné fotografie, jednoducho v dokumente vytvoríte voľné miesto a necháte AI vyriešiť tento problém za vás.
Bezpečnosť na prvom mieste
Samozrejme, Apple sa na podujatí venoval aj otázke bezpečnosti. Zdôraznil, že používatelia sa nemusia obávať úniku svojich citlivých informácií, nakoľko veľká časť spracúvania bude prebiehať priamo na zariadení. Mimo neho sa budú spracúvať len tie úkony, ktoré si vyžadujú extra výpočtový výkon. V takom prípade bude využitý cloud, no Apple ubezpečuje, že ani v tom sa nebudú ukladať žiadne údaje.
Nateraz nie je isté, či sa Apple Intelligence stretne s rovnako ohromným úspechom, ako napríklad Galaxy AI od Samsungu. Oznámenie o spolupráci s OpenAI totiž prináša v čase, kedy sa umelá inteligencia ako taká nielen teší z prudkého rastu popularity, ale aj trápi viacerými kontroverziami, ktoré sú späté s generovaním nepravdivých či zavádzajúcich informácií. Dokonca aj OpenAI sa nedávno zaplietlo do problémov, keď malo neoprávnene použiť hlas známej herečky Scarlett Johansson.
Apple je zase v Spojených štátoch terčom veľkej žaloby, podľa ktorej zneužíva svoje dominantné postavenie na trhu na úkor používateľov a konkurentov. Ako veľmi v súdnom spore zaváži spolupráca s OpenAI, nevieme.
Ešte tento rok a zadarmo
Na záver ešte treba spomenúť, že Apple si za pokročilé funkcie AI nebude od používateľov pýtať žiadny poplatok. Budú teda k dispozícii zadarmo, a to ako na iPhonoch, tak aj na iPadoch, MacBookoch a ďalších podporovaných zariadeniach.
Dočkať by sme sa ich mali neskôr tohto roku.