Apple počas konferencie WWDC oficiálne predstavil systém Apple Intelligence, v rámci ktorého do svojich smartfónov, tabletov a počítačov prinesie vytúžené funkcie umelej inteligencie (AI). Samozrejme, veľkolepé prezentácie sa nás snažili ohúriť rôznymi kapacitami, číslami a demonštráciami. Teraz sa však dozvedáme, že vo svojich prejavoch opomenul niekoľko kľúčových podrobností.
Ako píše portál Živé.sk, Apple vraj dočasne odkladá uvedenie funkcií Apple Intelligence na území Európskej únie (EÚ). Týkať sa to má kompletne celého balíčku, teda ako funkcií pre smartfóny iPhone, tak aj funkcií pre tablety iPad a počítače Mac.
Nejasnosti ohľadne DMA
Dôvodom majú byť nevyjasnené podrobnosti súvisiace s Aktom o digitálnych trhoch (DMA), legislatívou EÚ, ktorej prezentovaným cieľom je maximalizácia ochrany spotrebiteľa a ochrana zdravej hospodárskej súťaže medzi technologickými firmami. Apple sa údajne nepáči požiadavka, aby sprístupnil svoje technológie a riešenia tretím strán. Obáva sa, že konkrétne v prípade Apple Intellingece by to predstavovalo vážne bezpečnostné riziko.
Apple Intelligence je totiž navrhnutý tak, aby pracoval s dátami uloženými hlboko v zariadeniach používateľov. Robiť tak má preto, aby dokázal zákazníkom ponúknuť čo najlepšiu skúsenosť a zážitok, teda čo najvhodnejšie a najšikovnejšie funkcie.
Apple je teda toho názoru, že ak by tieto hlboko uložené dáta musel s niekým zdieľať, konkrétne s niekým tretej strany, mohlo by to vážne ohroziť súkromie používateľov. Pripomíname však, že Apple nepoužíva bezpečnosť ako argument proti zásahom EÚ po prvýkrát. Oháňal sa ňou prakticky zakaždým, keď mu EÚ prikázala upustiť od praktík, ktoré predstavujú hrozbu pre hospodársku súťaž.
Apple je problémový žiak
Ako sme spomenuli vyššie, účelom DMA je maximalizovať ochranu spotrebiteľa a udržiavať zdravú kondíciu hospodárskej súťaže. Aby však niečo také bolo možné, je potrebné, aby všetky technologické spoločnosti, vrátane gigantov, dodržiavali určité pravidlá. Tieto pravidlá sú celkom prísne, a to predovšetkým pre Apple, keďže ten je mimoriadne „skromný“, pokiaľ ide o kooperáciu s tretími stranami.
V podstate ale nemal veľmi na výber. Ak chcel na území EÚ predávať svoje zariadenia a poskytovať svoje služby aj naďalej, musel sa prispôsobiť. Posledné udalosti však naznačujú, že v niektorých smeroch stále akosi vzdoruje. V tejto súvislosti si dovolíme poukázať na náš nedávny článok, v ktorom sme písali o vyšetrovaní Apple zo strany kontrolných orgánov EÚ.
Apple vraj môže porušovať náležitosti DMA, a to konkrétne poplatkom známym ako Core Technology Fee, čiže poplatkom za základnú technológiu. Kalifornský gigant tento poplatok účtuje vývojárom za každé dodatočné stiahnutie ich aplikácií nad tzv. bezplatný limit, ktorým je jeden milión stiahnutí.
Vysoké nároky
Čo sa týka samotných funkcií Apple Intelligence, treba uznať, že aspoň na pódiu vyzerali byť celkom šikovné a užitočné. No žiaľ, ukázalo sa, že mnohí používatelia k nim nebudú mať prístup. Teraz však nehovoríme o odklade vydania na území Európy. Hovoríme o tom, že v prípade iPhonov budú zo všetkých súčasných modelov funkcie podporovať iba iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max Staršie modely totiž podľa Apple nemajú dostatočný výkon.
Pokiaľ ide o sériu iPhone 16, z tej vraj funkcie AI dostanú všetky štyri modely, dokonca aj tie základné. To nám naznačuje, že základné modely, teda iPhone 16 a iPhone 16 Plus, dostanú 8 GB operačnej pamäte.