O ochranárskom postoji Apple voči svojmu ekosystému vie asi každý. Gigant jednoducho nerád vpúšťa technológie tretích strán cez svoje brány. A inak tomu nebolo ani v prípade komunikačného protokolu RCS. Do situácie sa však vložila Európska únia (EÚ), ktorá spoločnosti de facto prikázala, aby zmienený komunikačný protokol zapla aj na svojich zariadeniach, menovite iPhonoch. A presne to sa teraz deje, hoci zatiaľ len v malej miere, informuje server PhoneArena.
Čo je RCS?
Ak náhodou neviete, RCS je novodobejší komunikačný protokol, ktorý bol dlho používaný len na smartfónoch s operačným systém Android. V dlhšej forme Rich Communicatoin Services, čiže rozšírené komunikačné služby, slúži v podstate ako náhrada za protokoly SMS a MMS, ktoré sa v súčasnej dobe stávajú čoraz menej efektívnymi.
Prostredníctvom RCS môžu používatelia odosielať správy obsahujúce text, fotografie alebo videá, a to za využitia mobilných dát alebo siete Wi-Fi. Mediálny obsah je pritom odosielaný vo vysokom rozlíšení, čiže neprechádza drastickou kompresiou, ako je tomu pri SMS či MMS. Používatelia taktiež neplatia extra za odoslanú správu, namiesto toho sa im poplatok naúčtuje v podobe spotrebovaných dát, teda ak nie sú pripojení k Wi-Fi.
Taktiež stojí za zmienku, že na využitie RCS nie je potrebné inštalovať žiadnu dodatočnú aplikáciu. Protokol funguje priamo na zariadení, stačí ho len aktivovať v nastaveniach.
Apple ho odmietal, no napokon povolil
Štandard RCS sa ukázal byť veľmi efektívny a užitočný. Háčik bol v tom, že Apple ho dlho odmietal, takže k nemu nemalo prístup pomerne veľké množstvo ľudí. To sa ale zmenilo minulý rok, kedy sa začali v nemalej miere prejavovať následky nových legislatív EÚ, menovite Aktu o digitálnych trhoch (DMA) a Aktu o digitálnych službách (DSA).
Tie Apple prikázali, aby upustil od prílišného ochranárskeho prístupu k svojmu ekosystému, a teda aby ho otvoril tretím stranám. Tento proces, samozrejme, mal zahŕňať aj aktiváciu RCS. A hoci kalifornský gigant stále tak trochu vymýšľa spôsoby, ako nové legislatívy EÚ obísť, oznámil, že nový komunikačný protokol poskytne.
A svoj sľub zrejme naozaj dodržal. Spoločne s operačným systémom iOS 18, ktorý bol predstavený tento mesiac na vývojárskej konferencii WWDC, uviedol aj podporu pre RCS. Táto verzia OS je však zatiaľ len v štádiu beta testovania, čo znamená, že mnohé funkcie zatiaľ fungujú v akomsi obmedzenom režime. A platí to aj pre RCS.
Protokol má byť nateraz dostupný len pre niektoré modely iPhone na území Spojených štátov ktoré majú nainštalovanú druhú beta verziu iOS 18 a sú napojené na sieť operátorov AT&T, T-Mobile alebo Verizon. Používatelia, ktorých sa to týka, nájdu možnosť aktivácie RCS v nastaveniach, konkrétne v možnosti Správy, ktorá sa nachádza v sekcii Aplikácie.
Skvelá inovácia, a to nielen pre iPhony
Ide o jasný dôkaz, že Apple to so zavedením podpory RCS na svojich zariadeniach myslí naozaj vážne. A je to naozaj skvelá novinka. Doposiaľ totiž platilo, že ak prebiehala komunikácia medzi iPhonom a smartfónom s OS Android, správy sa odosielali prostredníctvom štandardu SMS alebo MMS. To znamenalo nižšiu kvalitu mediálnych súborov, občasné skracovanie správ a taktiež absenciu bezpečného end-to-end šifrovania.
Zdá sa však, že Apple sa v tomto smere opiera o spolupráce s operátormi, čo znamená, že rýchlosť zavedenia podpory pre RCS na jednotlivých trhoch nezáleží len od neho. Príchod protokolu na ďalšie trhy, čiže mimo Spojených štátov, tak môže chvíľu trvať. Na Slovensku zatiaľ zapnutý nebol.
Na záver ešte treba podotknúť, že hoci budú textové správy vymieňané s iPhonmi po novom fungovať na protokole RCS, neslávne známych „zelených bubliniek“ sa nezbavíme. Keď si totiž dopisujú dvaja majitelia iPhonov, správy sú zobrazené v modrých bublinách, zatiaľ čo pri komunikácii iPhonu s Androidom sú tieto bubliny zelené. To sa nezmení, správy len budú jednoducho označované štítkom RCS.