Android disponuje kopou skvelých funkcií, ktoré sa snažia maximalizovať ochranu používateľov. Z veľkej časti myslia na hrozby v kybernetickej rovine, teda na hackerské útoky, ktorých cieľom je odcudziť citlivé dáta a na ich základe získať prístup k finančným prostriedkom obete. Google však nezabúda ani na staromódnych zlodejov, ktorí chcú vaše dáta získať tak, že vám jednoducho ukradnú celé zariadenie.
Spoločnosť v rámci konferencie I/O, ktorá sa konala v polovici mája, oznámil, že Android 15 získa funkciu, ktorá bude schopná detegovať pokusy o krádež. Ako píše portál The Verge, dokonca už bolo zahájené jej testovanie, pričom za pokusnú zónu bola zvolená Brazília. A nie, nešlo o náhodný výber. Krajina bola zvolená na základe spätnej väzby používateľov, podľa ktorých je doslova ohniskom krádeží mobilných telefónov.
Táto funkcia nesie názov Theft Detection Lock a funguje na celkom jednoduchej báze. Za pomoci umelej inteligencie (AI) sleduje pohyby zariadenia, pričom ak identifikuje náhle trhnutie, ktoré by sa mohlo zhodovať s pokusom o krádež, automaticky aktivuje bezpečnostné opatrenie.
Nespolieha sa však len na údaje o pohybe. Zbiera aj iné kľúčové dáta, napríklad či sa niekto pokúša používať dané zariadenie v inej sieti, prípadne či sa zariadenie nachádza mimo zvyčajne preferovanej siete príliš dlhú dobu.
Ako presne funguje?
Cieľom Theft Detection Lock je chrániť zariadenie a dáta, ktoré obsahuje, ako pred krádežou, tak aj počas nej a po nej. Za pomoci AI sleduje náznaky, ktoré by mohli varovať pred pokusom o krádež, prípadne informovať o už prebiehajúcej krádeži.
Ako dávnejšie informoval server India Today, funkcia v testovacej fáze ponúka tri úrovne zabezpečenia, resp. zámkov. Jedna z týchto úrovní sa bude opierať o detegovanie podozrivých pohybov, ktoré môžu byť asociované s krádežou. Ak systém takéto pohyby naozaj deteguje, uzamkne obrazovku, aby s ňou zlodej nemohol nijak interagovať.
Druhá úroveň umožňuje používateľovi uzamknúť obrazovku ukradnutého zariadenia na diaľku, a to zadaním telefónneho čísla a dokončenia bezpečnostnej výzvy z iného zariadenia. Tretia úroveň zabezpečenia zahŕňa automatické zablokovanie obrazovky v prípade, že zariadenie dlhší čas nemá pripojenie k internetu.
Prelomenie Theft Detection Lock má byť pre zlodejov veľmi náročné, čo ich vraj môže odradiť od ďalších pokusov o krádež. Aby zabezpečenie prelomili, museli by poznať veľmi citlivé, a teda zvyčajne veľmi prísne strážené informácie. Funkcia sa taktiež snaží o to, aby bolo ukradnuté zariadenie čo najťažšie na obnovu do výrobných nastavení. Zlodeji často kradnú smartfóny práve s cieľom úplného resetovania, aby ich následne mohli niekomu predať.
Vďaka Theft Detection Lock zlodeji s ukradnutým zariadením nebudú môcť spraviť vôbec nič. Na akúkoľvek dôležitejšiu zmenu totiž budú potrebovať vlastníkov PIN kód, heslo, prípadne jeho biometrické overenie.
Čo najviac pre bezpečnosť
Funkcia ochrany proti krádežiam je súčasťou rozsiahlejšieho balíčka vylepšení s cieľom maximalizovať bezpečnosť používateľov, ktorý bude uvedený spoločne so systémom Android 15. Medzi týmito vylepšeniami nájdeme napríklad aj virtuálny trezor s názvom „súkromný priestor“, ktorý bude uchovávať a strážiť citlivé údaje a aplikácie.