Štát zavedie ďalšie zmeny pre naše hlavné identifikačné doklady, resp. občianske preukazy. Konkrétne sa majú dotknúť elektronickej formy preukazov, a to po skončení súťaže, ktorú vyhlásilo ešte predošlé vedenie rezortu vnútra.
Ako informuje portál Živé.sk, pôvodná zmluva týkajúca sa dodávky čistých dokladov už skončila, pričom k jej nasledovným predĺženiam dochádzalo prostredníctvom dodatkov.
Citeľné vizuálne úpravy
A aké zmeny nás teda čakajú? Podľa všetkého sa dotknú samotnej podoby občianskych preukazov, čo v rámci konferencie ITAPA prezradil priamo Patrik Krauspe, štátny tajomník rezortu vnútra. Aby sme boli presnejší, preukazy sa zmenia po vizuálnej stránke. Krauspe uviedol, že od nového roka budú mať novší a zrejme aj objektívne krajší dizajn. Dodal, že obsahovať bude aj slovenský štátny znak a štátnu identitu.
Žiaľ, nateraz nie je jasné, ako presne budú nové elektronické občianske preukazy vyzerať. Celý proces, teda grafický dizajn, návrh farebnosti, spracovanie reliéfov a ďalšie potrebné náležitosti, má byť komunikovaný na odbornej úrovni medzi štátom a dodávateľmi. Dodávatelia pritom majú byť hneď traja, čo znamená, že ak jeden oznámi výpadok, štát má okamžite po ruke náhradu.
Podľa dostupných informácií má byť cieľom vytvorenie zladenej kompozície grafických komponentov i ochranných prvkov, a to tak aby bol zohľadnený vysoký stupeň technickej ochrany. To sa má docieliť napríklad splnením bezpečnostnej a estetickej funkcie čistopisu.
7 rokov, 4,9 milióna občianskych preukazov
Zmluvy s vyššie spomenutou trojicou dodávateľov majú trvať po dobu 7 rokov. Očakáva sa, že okrem iných dokladov dodajú na Slovensko až 4,9 milióna občianskych preukazov. Štandardným dodávateľom, teda prioritnou voľbou, bude spoločnosť Mühlbauser ID Services. Zvyšné dva subjekty teda plnia úlohu akejsi zálohy.
To však rozhodne neuberá na ich dôležitosti. V prípade, že Mühlbauser odstúpi od zmluvy, prípadne nebude schopný plniť svoje záväzky, štát nebude musieť vypisovať nový tender, ale len jednoducho osloví druhú firmu v poradovníku. A ak ani ten nebude vyhovovať, potom je tu ešte tretia možnosť.
Ako bolo spomenuté, na Slovensko sa má v rámci novej zmluvy dodať necelých 5 miliónov občianskych preukazov. Dodávky však budú zahŕňať aj iné kľúčové doklady, vrátane povolení na pobyt pre cudzincov, alternatívnych autentifikátorov pre štatutárov právnických osôb bez pobytu na Slovensku, vodičských preukazov a osvedčení o evidencii vozidla.
Vyrieši sa súčasný „problém“?
Pokiaľ ide o aktuálne prevedenie elektronických občianskych preukazov, to sa vydáva od decembra 2022. Tento rok sa však nad ním rozhorčila Matica slovenská. Vo februári jej začalo prekážať, že na prednej strane dokladu nie je farebne vyobrazený štátny znak, vidno ho len pod UV svetlom. Bežne viditeľný je tak iba znak Európskej únie (EÚ).
Mnohí to berú ako ujmu pre národnú hrdosť, vrátane poslankyne Romany Tabák. V skutočnosti ale absencia štátneho znaku na identifikačných dokladoch nie je ničím výnimočným. Podobne to majú nastavené napríklad aj v susednom Česku.
Zmenia sa aj pasy
Partik Krauspe na konferencii ITAPA nehovoril len o občianskych preukazoch, ale aj o cestovných pasoch. Uviedol, že tie sa nového prevedenia dočkajú už v septembri tohto roku. V tomto prípade má dodávky zabezpečovať spoločnosť Thales DIS France SAS, ktorá učarovala veľmi atraktívnou cenovou ponukou. Za ňou nasledovali firmy Mühlbauer a Idemia, ktorá figuruje ako doterajší dodávateľ pasov.