Používanie neaktuálneho, resp. nepodporovaného operačného systému sa jednoducho nevypláca. Na vlastnej koži sa o tom presvedčil odvážlivec, ktorý sa rozhodol, že pripojí počítač s Windows XP k internetu. Mnohí by si mysleli, že mu nemôže nič hroziť, no to je omyl. Zariadenie bolo po chvíľke doslova zahltené širokou diaspórou vírusov, píše server XDA Developers.
Mnohí z nás si Windows XP pamätajú ako jednu z najlepších generácií OS Windows. V podstate jej nič nechýbalo. Na tú dobu mal veľmi slušný dizajn, pričom požiadavky väčšiny spĺňal aj po funkčnej stránke. No žiaľ, všetko dobré sa raz skončí. A Windows XP rozhodne nebol výnimkou.
Nie vždy chceme to nové
Microsoft relatívne pravidelne vydáva nové generácie Windows, aby držal krok s technologickým pokrokom a rastúcimi nárokmi používateľov. No samozrejme, ľudia nie vždy chcú to nové. Mnohokrát radšej ostanú pri starom, najmä kvôli istote a zvyku. Windows 11 je toho jasným príkladom. Hoci je na trhu už pár rokov, stále sa ani zďaleka neteší takej popularite, ako Windows 10.
Podľa údajov od StatCounter je Windows 10 aktuálne nainštalovaný na necelých 70 percentách kompatibilných zariadení, zatiaľ čo Windows 11 si pripisuje trhový podiel len okolo 26 percent. A čo Windows XP? Jeho podiel je miniatúrny – poháňa len 0,33 percenta počítačov.
Microsoft veľmi často a jasne informuje, že používanie už neaktuálnych verzií OS Windows môže predstavovať vážne bezpečnostné riziko. A rozhodne sa nemýli. Neaktuálne verzie totiž nezískavajú pravidelné bezpečnostné záplaty, čím sa stávajú zraniteľnými a ľahko napadnuteľnými.
Windows XP používa veľmi málo zariadení, no aj napriek tomu si záškodníci dávajú tú námahu, aby naň vymysleli všakovaké nástrahy.
Riziko je vážne
Otestovať sa to rozhodol Eric Parker, ktorý svoj experiment zdokumentoval a následne nahral na YouTube. Postup to bol veľmi jednoduchý – zobral zariadenie s nainštalovaným Windows XP a pripojil ho k internetu. To, čo nasledovalo, nemalo ďaleko od anarchie. Počítač bol po pár minútach infikovaný mnohými vírusmi rôzneho typu.
Parker uviedol, že na infikovanie nie je potrebné ani zapnúť prehliadač. Hackeri totiž využívajú nástroje, ktoré automaticky prehľadávajú internet s cieľom nájsť zariadenia používajúce zraniteľné operačné systémy. A akonáhle nejaký nájdu, spustí sa vírusové bombardovanie.
Je pravda, že Parker v rámci experimentu v systéme vypol firewall, jeho činnosť by asi veľmi nepomohla. Bezpečnostné systémy Windows XP neboli aktualizované niekoľko rokov.
Aby sme to zosumarizovali, počítač s Windows XP sa dokázal nakaziť až ôsmimi vírusmi, a to len tým, že bol pripojený k internetu.
Windows XP ako odstrašujúci príklad
Ide o odstrašujúci príklad toho, ako nebezpečné môže byť používanie nepodporovaného operačného systému. Chápeme, že zvyk je silný faktor, no bezpečnosť by mala byť vždy prvoradá. Video taktiež môže slúžiť ako motivácia pre tých, ktorí stále používajú Windows 10, aby konečne presedlali na Windows 11.
Windows 10 je stále podporovaný, no ani to nepotrvá večne. Očakáva sa, že systém prestane získavať softvérové záplaty už na jeseň budúceho roku.