Ak patríte medzi tú postaršiu generáciu čitateľov, zaručene ste oboznámení s programom Winamp. A ak náhodou neviete, Winamp je prehrávač, cez ktorý sme si kedysi dávno púšťali hudbu a filmy. Pôvodne debutoval ešte v roku 1997, takže naozaj ide o záležitosť skôr pre pamätníkov. Stále však existuje a po novom si prechádza veľkou zmenou, píše server XDA Developers.
Winamp si prežíval zlatú éru najmä v úvodných rokoch tohto milénia. Moja generácia ho už veľmi nepoužívala, no keďže som mal starších súrodencov, veľmi dobre si pamätám, ako vyzeral a ako fungoval. Ako som už spomenul, program sa dá používať aj dnes, no jeho popularita ani zďaleka nie je taká ohromná, ako bola kedysi.
Winamp bude open-source
To sa ale môže veľmi rýchlo zmeniť. Správcovia totiž oznámili, že platforma prejde na model open-source, čo znamená, že kód bude prístupný aj vývojárom tretích strán, ktorí tak doň budú môcť prispievať vlastnými nápadmi a myšlienkami.
Oficiálna stránka uvádza, že Winamp bude open-source od 24. septembra tohto roku. „Winamp otvorí svoj kód pre prehrávač používaný v systéme Windows, čím umožní celej komunite podieľať sa na jeho vývoji. Ide o pozvánku na globálnu spoluprácu, do ktorej môžu vývojári z celého sveta prispieť svojimi odbornými znalosťami, nápadmi a vášňou a pomôcť tak rozvoju tohto kultového softvéru,“ uvádza sa v oficiálnom oznámení.
Po novom tak každý, kto chce, bude môcť v rámci prehrávača navrhnúť zmeny podľa vlastných preferencií. A áno, možný zrejme bude aj návrat pôvodnému dizajnu, ktorý dodnes majú mnohí z nás vrytý do pamäti.
Späť na špičku?
Tvorcovia zrejme usúdili, že toto je ten správny krok k dosiahnutiu väčšej popularity. Platforma sa v priebehu rokov akosi vytratila do úzadia, predovšetkým kvôli silnejúcej konkurencii. Dnes ju nahrádzajú služby ako Spotify či Apple Music.
„Je to rozhodnutie, ktoré poteší milióny používateľov na celom svete. Zameriame sa na nové mobilné prehrávače a ďalšie platformy. Začiatkom júla vydáme nový mobilný prehrávač. Napriek tomu nechceme zabúdať na desiatky miliónov používateľov, ktorí používajú softvér v systéme Windows a budú ťažiť zo skúsenosti a kreativity tisícov vývojárov. Winamp zostane vlastníkom softvéru a bude rozhodovať o inováciách vykonaných v oficiálnej verzii,“ hovorí Alexandre Saboundjian, generálny riaditeľ platformy.