Ľudstvo je po novom opäť o krok bližšie k schopnosti vyrábať tzv. fúznu energiu. Vedci totiž informovali, že reaktoru WEST sa podarilo na celých 6 minút vyvinúť teplotu až 50 miliónov °C. Téme sa venuje server Business Insider.
WEST je fúzny reaktor nachádzajúci sa na území južného Francúzska. O novom rekorde, ktorým je dosiahnutie teploty 50 miliónov °C, informovali odborníci z Princetonského laboratória fyziky v americkom New Jersey, ktorí sa na projekte podieľali.
V takejto teplote sa reaktoru podarilo vyhotoviť nový materiál nazývaný plazma. Hoci je pravda, že podobné experimenty boli v minulosti učinené aj za použitia iných reaktorov, pričom niektoré z nich dokonca dokázali vyvinúť ešte vyššie teploty, nikdy sa ich nedarilo udržiavať po tak dlhú dobu, ako je 6 minút.
Energia Slnka
Najdôležitejšou črtou tohto reaktora, ktorý tvarom pripomína šišku, a ktorého rozmery dosahujú 8 x 8 metrov, je, že dokáže generovať rovnaký typ energie, aký poháňa naše Slnko, čiže hviezda, okolo ktorej všetci obiehame. Zariadenia tohto typu sa preto prezývajú aj ako „umelé slnká“.
Luis Delgado-Aparicio, vedúci pokročilých projektov PPPL, otvorene priznal, že ultimátnym cieľom je „vytvoriť Slnko na Zemi“. Dodal však, že ide o veľmi náročnú úlohu.
Najvýkonnejší zdroj, aký nemáme
Tým môžeme premostiť späť k jadrovej fúzii. Práve týmto procesom totiž získava energiu aj naša hviezda. Ide o proces, v ktorom sa atómové jadrá spájajú, čím uvoľňujú energiu. Netreba si tento pojem mýliť s jadrovým štiepením, ktoré sa opiera o vzájomné narážanie atómov.
Platí pritom, že energia vytvorená jadrovou fúziou je výkonnejšia ako akákoľvek iná forma energie, ktorú máme dnes k dispozícii. V prípade, že všetky plány vyjdú podľa predstáv, prostredníctvom jadrovej fúzie by sme mohli produkovať 4-miliónkrát viac energie na kilogram paliva, konkrétne v porovnaní s fosílnymi palivami. Obrovskou výhodou je aj ekologickosť, keďže pri takto produkovanej energii sa neemituje uhlík.
Samozrejme, od dosiahnutia niečoho takého nás delí ešte dlhá cesta. No samozrejme, čím viac experimentov vedci učinia, tým rýchlejšie dôjdeme na jej koniec. A nepochybne tomu pomôžu aj reaktory, ako je WEST.
Buduje sa ešte jeden reaktor
WEST zdieľa veľa podobností s reaktorom ITER, ktorý sa aktuálne buduje, taktiež na území južného Francúzska. Po dokončení má ísť o najväčší fúzny reaktor so schopnosťou samostatne udržiavať horiacu plazmu. Práve udržiavanie plazmy je kľúčovým krokom k využitiu plného potenciálu jadrovej syntézy, a to aj na komerčné účely.
Žiaľ, nateraz nie je úplne jasné, kedy bude ITER dokončený, predovšetkým kvôli vysokým nákladom a technologickým komplikáciám.
Stojí za zmienku, že 50 miliónov °C je minimálna teplota, ktorú je potrebné dosiahnuť na uskutočnenie jadrovej fúzie. Problém je v tom, že na vytvorenie tak vysokých teplôt je potrebné obrovské množstvo energie. Problémom je aj už zmienené udržiavanie teploty. Doposiaľ sa ju nepodarilo udržať dostatočne na to, aby reaktor dokázal vytvoriť ziskovú energiu. Nateraz tak fúzne reaktory energiu skôr spotrebúvajú, ako generujú.
Na druhú stranu, sú vidno zlepšenia. A najnovší rekord reaktoru WEST rozhodne nie je výnimkou. V porovnaní s predchádzajúcimi experimentmi sa mu podarilo vyprodukovať až o 15 percent viac energie z fúzie, súdiac podľa vyhlásenia PPPL. Vyrobená plazma pritom bola až dvojnásobne hustejšia, čo je taktiež jeden z kľúčových parametrov.