Ľudia sú majstri sveta v skracovaní svojej očakávanej dĺžky života. Bežne sa medzi naše zlozvyky radia aktivity, ktoré krátkodobo i dlhodobo poškodzujú naše zdravie. Medzi tých najväčších „zabijakov“ nepochybne patrí fajčenie, ktoré prichádza v rôznych formách a podobách. Všetky však majú jednu vec spoločnú – sú nezdravé. A nie, výnimkou nie je ani vapovanie. Ako píše The Guardian, vaping so sebou taktiež prináša mnoho zdravotných rizík, a to predovšetkým pre ženy.
Fajčenie sa s ľuďmi spája už od nepamäti a zdá sa, že ani tak skoro nevymizne. Predsa len to nie je to tak dlho, čo sa cigarety voľne propagovali ako niečo, čoho sa netreba obávať. V prvej polovici minulého storočia sa na ich propagáciu dokonca využívali aj osoby, ktoré sa zvyčajne asociujú so staraním sa o svoje zdravie, napríklad doktori.
Všetci však veľmi dobre vieme, kde je pravda. Cigarety rozhodne nie sú zdravé, a to ako pre tých, ktorí si z nich poťahujú, tak aj pre ľudí v ich blízkosti. A aby toho nebolo málo, človek po nich nepríjemne páchne.
Zdravé fajčenie neexistuje
Nikotín je však silná vec. Je to látka, ktorá nás núti neustále si kupovať nové krabičky, hoci sme si už miliónkrát sľúbili, že prestaneme. Ako-takým vykúpením sú alternatívne metódy fajčenia, ako napríklad elektrické cigarety či tzv. vapy. A hoci je pravda, že po tých človek nezapácha, zdraviu rozhodne neprospievajú.
V posledných rokoch sa do popredia dostali jednorazové elektronické cigarety naplnené ochutenou tekutinou, ktorá sa naťahuje a následne vydychuje vo forme pary, ako aj vapy s dedikovanými batériami, ktoré sa pravidelne nabíjajú a tekutiny sa do nich dolievajú podľa chuti a intenzity. Náramnej obľuby sa tešia najmä u mladých dospelých.
A to je veľký problém. The Guardian v súvislosti so zdravotnými rizikami vapingu upozorňuje na novú štúdiu. Tá zistila, že v ohrození sú najmä vapujúce ženy. Vaping totiž znižuje hladinu anti-Müllerovho hormónu (AMH), ktorý udáva, koľko vajíčok ženám ostáva vo vaječníkoch. Poťahovanie vapy tak môže priamo ovplyvniť plodnosť žien.
O prevedenie tejto štúdie sa postarala spoločnosť Hertility, a to na základe údajov od 325 000 žien, väčšinou vo veku od 20 do 30 rokov. Zistilo sa, že takmer štvrtina žien, ktoré sa snažia otehotnieť, pravidelne alebo príležitostne vapujú.
Problémy s otehotnením
Dr. Helen O’Neillová, lektorka reprodukčnej a molekulárnej genetiky na University College London a výkonná riaditeľka Hertility, uviedla, že všetkým ženám by sa malo odporučiť, aby s vapovaním a akýmikoľvek podobnými zlozvykmi čo najskôr prestali. Keďže vaping znižuje hladinu AMH, vystavujú sa tak riziku, že nebudú môcť otehotnieť, prípadne že sa o to budú musieť snažiť dlhšie, ako keby nevapovali.
„Toto je prvý dôkaz, ktorý poukazuje na súvislosť medzi plodnosťou a vapingom vo veľkej populácii. Ukazuje sa, že AMH je u vaperov potlačená v porovnaní s nefajčiarmi, a to podobným spôsobom, aký sa už preukázal u fajčiarov,“ uviedla O’Neillová.
V správe, ktorá analyzovala životné návyky žien v mesiacoch pred otehotnením, sa tiež zistilo, že až 7 percent žien v tom čase užívalo rekreačné drogy a až 40 percent z nich konzumovalo alkohol každý týždeň.
Netreba zbytočne riskovať
Posolstvo je jasné – ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, by sa mali vyvarovať všetkým aktivitám, ktoré im môžu tento proces skomplikovať alebo v horšom prípade znemožniť. Samozrejme, riziká v súvislosti s otehotnením neprináša len vaping, ale aj bežné cigarety.
Rovnako by mali na zvýšenú opatrnosť dbať aj muži. Aktívne fajčenie a zvýšená konzumácia alkoholu môže znížiť množstvo a kvalitu spermií, čo taktiež môže v konečnom dôsledku viesť k problémom s plodnosťou.