Spojené štáty dávajú jasne najavo svoj odpor voči azda všetkým čínskym technológiám. Ešte za vlády Donalda Trumpa boli uvalené prísne sankcie na adresu spoločnosti Huawei, za vlády Joea Bidena bol zase uvedený zákon, ktorý vynucuje predaj TikToku, alternatívne jeho zákaz. A to stále nie je všetko. Ako informuje agentúra Reuters, po novom má vláda USA rozmýšľať aj nad zavedením prísnych reštrikcií pre čínske elektromobily.
Všetky tieto kroky čoi Číne zo strany USA sú výsledkami dlhodobo pretrvávajúcej obchodnej vojny. Vzniklo vážne podozrenie, že technológie pochádzajúce z Číny slúžia ako špionážne nástroje, ktoré sledujú amerických používateľov a následne zasielajú zozbierané dáta čínskej vláde. To podľa niektorých reprezentantov Kongresu predstavuje vážne riziko pre národnú bezpečnosť.
Poslednou obeťou takýchto podozrení sa stala sociálna sieť TikTok. Joe Biden podpísal návrh zákona, ktorý núti spoločnosť ByteDance k predaju platformy inému subjektu. Druhou možnosťou, ktorá je pre protistranu rovnako nevýhodná, je úplný zákaz. Samozrejme, platforma sa rozhodla proti americkému útlaku bojovať, a to súdnou cestou. Návrh zákona považuje za niečo, čo porušuje základné ľudské práva a uťahuje slobodu prejavu Američanov.
Tvrdé ultimátum pre TikTok prichádza relatívne krátko pred nadchádzajúcimi voľbami amerického prezidenta. Vláda USA má obavy, že Čína môže zneužiť TikTok na zmanipulovanie výsledkov volieb tak, aby jej čo najviac vyhovoval.
V ohrození sú aj čínske elektromobily
Slovné spojenie „národná bezpečnosť“ sa po novom skloňuje aj v súvislosti s čínskymi elektromobilmi. USA vraj môžu buď to úplne zakázať čínske elektromobily, alebo na ich dovoz uvaliť prísne reštrikcie. V stredu tak povedala Gina Raimondo, americká ministerka obchodu. Toto rozhodnutie má byť výsledkom vyšetrovania, ktorého cieľom bolo zistiť, či čínske elektromobily predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť.
Raimondo uviedla, že v súčasnosti prebieha spracúvanie nazbieraných dát. Akonáhle bude tento proces dokončený, začne sa rozhodovať o tom, aký konkrétny zákrok bude treba podniknúť.
Zbierajú príliš veľa údajov
Podozrenie vlády USA voči čínskym elektromobilom vzniklo kvôli údajným obrovským množstvám dát, ktoré tieto vozidlá zbierajú o svojich používateľoch, vodičoch i pasažieroch. Problémom majú byť aj kamery na vozidlách, ktoré vraj dokážu detailne monitorovať americkú infraštruktúru.
Zbierané dáta vraj dokážu informovať o tom, kto vozidlá šoféruje, o čom hovoria pasažieri počas jazdy, ako aj o tom, kam zvyčajne jazdia. Podozrenie voči čínskym elektromobilom prechováva aj Joe Biden, ktorý prehlásil, že podstúpi potrebné kroky voči ich dovozu.
Vyzerá to, že čínske elektromobily čelia zákazu z de facto rovnakého dôvodu, aký bol použitý pri návrhu zákona o zákaze TikToku. V USA čoskoro dôjde k dôležitým prezidentským voľbám, čo znamená, že vládni reprezentanti sú čoraz citlivejší na akékoľvek aktivity, ktoré zahŕňajú zbieranie dát o Američanoch, a to najmä zo strany krajiny, s ktorou sa už dlhé roky vedie tvrdá obchodná vojna.