Budúcnosť TikToku je v týchto okamihoch neistá. Vláda Spojených štátov nedávno schválila zákon, ktorý núti spoločnosť ByteDance k predaju sociálnej siete inému subjektu. Samozrejme, tá s podniknutými legislatívnymi krokmi nesúhlasí a ako protiútok zvolila poriadne silný kaliber – na vládu Spojených štátov podáva žalobu.
Agentúry AP a Reuters informovali, že cieľom žaloby je zablokovanie zákonu, ktorý podpísal už aj prezident Spojených štátov Joe Biden.
Čo presne sa stalo?
Napäté obchodné vzťahy medzi Spojenými štátmi a Čínou pretrvávajú už veľmi dlhú dobu. A obzvlášť sa situácia zhoršuje teraz, teda pár mesiacov pred voľbami nového amerického prezidenta. Čím bližšie je tento termín, tým väčšie sú podozrenia, že sa Čína pokúsi priebeh volieb zmanipulovať. TikTok má byť jedným z prostriedkov na dosiahnutie tohto cieľa.
Sociálna sieť už dlhšie čelí obvineniam z napojenia na čínsku vládu. Údajne jej zasiela citlivé údaje, ktoré zbiera o amerických používateľoch.
Vznikol teda nekompromisný návrh zákona, ktorý spoločnosti ByteDance ponúkol dve možnosti – buď to TikTok predá inému subjektu, alebo sieť na území Spojených štátov definitívne skončí.
Návrh úspešne absolvoval všetky tri štádiá akceptačného procesu. Najskôr bol odobrený Snemovňou reprezentantov, neskôr mu zelenú udelil aj Senát. Už vtedy bolo viac-menej jasné, že sa z neho stane riadne platný zákon. Biden totiž sľúbil, že ak návrh prejde oboma komorami Kongresu, podpíše ho. A tak sa aj stalo.
Treba podotknúť, že za bežných okolností by schvaľovací proces neprebehol tak rýchlo, konkrétne zo strany Senátu. Návrh zákona o zákaze TikToku, resp. vynútení predaja siete inej firme, však prišiel ako súčasť pomocného balíčka pre Ukrajinu, ktorý mal u Senátu prioritu.
ByteDance sa bráni, TikTok predať nechce
Žaloba voči vláde Spojených štátov bola v podstate len otázkou času. Sociálna sieť totiž krátko po tom, čo bol návrh zákona podpísaný prezidentom, zverejnila príspevok, v ktorom prisľúbila, že sa voči nemu bude brániť súdnou cestou. „Tento protiústavný zákon je zákazom TikToku a my ho napadneme na súde,“ uviedla. „Tento zákaz by zničil 7 miliónov podnikov a umlčal 170 miliónov Američanov.“
Nový zákon podľa platformy jasne porušuje americkú ústavu, pričom nutnosť predaja inej spoločnosti má byť nemožný ako z obchodného, tak aj technologického či právneho hľadiska. Proti nútenému predaju TikToku sa stavia aj Peking.
Žaloba taktiež poukazuje na to, že predošlé pokusy Spojených štátov o zákaz TikToku boli zmarené súdmi. Ešte v roku 2020 oň usiloval vtedajší prezident Donald Trump. Ten však dnes už prechováva iný postoj. Nepodporuje úplný zákaz siete, no považuje za dôležité, aby sa riešili s ňou spojené bezpečnostné obavy.
Samozrejme, odpor voči zákonu neprechováva len ByteDance, ale aj mnoho občanov Spojených štátov. Tvrdia, že americká vláda neposkytla žiadne priamo dôkazy o tom, že by TikTok zbieral citlivé dáta a zasielal ich čínskej vláde. Silným argumentom je aj to, že ak by Čína naozaj chcela podrobne špehovať amerických používateľov, môže tak celkom ľahko urobiť aj inými spôsobmi.
„Mnohé z výziev na úplný zákaz siete TikTok sú o získavaní politických bodov a pramenia z protičínskych nálad,“ povedal Patrick Toomey z Americkej únie občianskych práv (ACLU), ktorá taktiež kritizuje nový zákon. „Kroky smerujúce k zákazu siete TikTok zatiaľ neboli podložené zverejnením konkrétnych dôkazov.“